Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > John Irving: Rok vdovou

John Irving: Rok vdovouKategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: John Irving

Škola: Gymnázium, Jevíčko, A. K. Vitáka 452, Jevíčko

Charakteristika: Referát na většině svého prostoru sleduje děj románu Rok vdovou Johna Irvinga a líčení obsahu doplňuje ukázkami z díla. Krátce se poté věnuje hlavním hrdinům a závěr má podobu vlastního zhodnocení knihy.

Obsah

1.
Obsah díla
2.
Hlavní hrdinové
3.
Vlastní názor

Úryvek

"I. Obsah díla:

Kniha má tři části: Léto 1958, Podzim 1990 a Podzim 1995. V každé z těchto částí se objevuje jeden hlavní hrdina, ačkoli hrdinové z ostatních částí zasahují do příběhu zbývajícího hrdiny.
Léto 1958 prožívá nejvíce Eddie O’Hare, šestnáctiletý student Phillipsovy exeterské akademie, která mu pomohla k letnímu zaměstnání. Eddieho otec, Joseph „Mentolka“ O’Hare, který také vystudoval exeterskou akademii a pak se zde stal členem učitelského sboru jako profespr angličtiny, „neochvějně věřil ve známosti z Exeteru…nikdy neodjel na dovolenou, aniž by si s sebou nevzal ohmataný výtisk Exeterského seznamu absolventů. Podle jeho názoru se bylo možné na absolventy akademie vždycky spolehnout. Absolventi Exeteru si navzájem důvěřovali a kdykoli to bylo možné, vzájemně si pomáhali.“ Tak také Mentolka O’Hare zařídil synovi letní zaměstnání coby tajemník spisovatele u Teda Colea, slavného spisovatele knih pro děti (Eddie se otci svěřil, že by chtěl být také spisovatelem), jehož téměř dospělí synové Thomas a Timothy zemřeli před pěti lety při autonehodě. Ted Cole si se svou manželkou Marion po nehodě pořídili dítě, aby tak zapomněli na smutek: dcera Rút, které v létě 1958 byly čtyři roky.
Když Eddie přijel do Orient Pointu, špičky severní vidlice ostrova Long Island, čekala na něj Marion, aby ho odvezla do jejich domu v Parsonage Lane v Sagaponacku. Ačkoli Thomas a Timothy jsou dávno po smrti, v Personage Lane jsou stále přítomní na zarámovaných fotografiích, které visí všude po stěnách. Rút Coleová je zná všechny nazpaměť i s jejich příběhy, které si většinou vymyslela.
Protože Ted a Marion jako manželé nefungovali již mnoho let (Ted neustále svádí matky dětí, které mu stojí modelem pro dětské knihy), spávali většinou každý v jiném domě, buď v Personage Lane nebo v laciném domě s garáží v Bridže Lane v Bridgehamptonu. Tam také Eddie přes den pracuje jako Tedův tajemník. Brzy však tento dům slouží nejen k tomuto účelu; poté, co se Eddie zamiluje do Marion, které jaho láska lichotí,. se zde oddávají vášnivým milostným hrátkám. Teprve později zjistí, že pro tento účel vlastně Ted Eddieho zaměstnal.
Jednoho dne však Marion dá Eddiemu přesné instrukce. Když se Ted rozchází se svou milenkou paní Vaughanovou, Eddie odjede vyzvednout Rút a jede s ní na pláž. Ted a Eddie s Rút se nevrátí dřív než pozdě odpoledne. Marion se tedy odstěhuje i se všemi fotografiemi mrtvých synů, kromě dvou: první je v rámařském obchodě na spravení (Rút ji rozbila a pořezala se od ní – na ukazováčku ji do smrti zůstane tenká rovná jizva) a druhou – s chlapci ve dveřích Exeteru, nad nimiž je napsáno HUC VENITE PUERI UT VIRI SITIS (Vejděte chlapci a staňte se muži), daruje Eddiemu v upomínku na jeho zasvěcení do světa milostných dobrodružství. Tuto fotografii však Ted Eddiemu zabaví s argumentem, že na ní má větší právo.
Ted s Rút, o kterou Marion nejeví zájem, zůstávají v domě v Sagaponacku. Současně zaměstnávají manžele Gomezovi (Eduardo Gomez byl propuštěn ze služeb zahradníka paní Vaughanové, když Tedovi dopomohl k útěku od ní). Eddie se vrací domů do Nového Londýna. „Eddie se zadíval, podle své představy naposledy, na zčeřenou vodu lonislandského průlivu. Neměl tušení, že cestu trajektem přes průliv bude jednoho dne znát stejně dobře, jako vchod do dveří hlavní budovy akademie pod latinským nápisem, který ho vyzývá, aby vstoupil a stal se mužem.“
Na podzim1990, kdy je Eddiemu osmačtyřicet a Rút šestatřicet let, se po dlouhé době oba spolu setkají na autorském čtení již třetího románu slavné spisovatelky Rút Coleové. Eddie ji má uvádět a poté spolu s Rútiným přítelem Alanem (54) zajdou na večeři. Tam se Rút s Eddiem „seznámí“, neboť si na něj téměř nepamatuje. Pěkně si popovídají a stanou se dobrými přáteli."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x50d38979bb6f4.zip (16 kB)
Nezabalený formát:
J_Irving_Rok_vdovou.doc (54 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse