Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > John Irving: Svět podle Garpa

John Irving: Svět podle Garpa


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: John Irving

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce stručně popisuje děj knihy Svět podle Garpa amerického spisovatele Johna Irvinga. Text je proložen krátkými ukázkami z díla.

Úryvek

"T.S.Garp se narodí zdravotní sestřičce Jenny Fieldsové, které se příčí očekávání okolního světa a hlavně její rodiny, že se dobře vdá a bude vychovávat děti. Proto si usmyslí mít dítě bez manžela (dalo by se říct, že v podstatě "znásilní" naprosto nesamostatného vojáka, který se po vážném zranění mozku dostane do nemocnice kde Jenny pracuje) - Garpa. Vychovává ho v prostředí Steeringské školy.

Po Garpově maturitě s Garpem odjíždí do Vídně, kde oba chtějí začít psát. Jenny napíše vlastní životopis Sexuálně podezřelá, který se stane nesmírně populární a Jenny se stane oslavovanou vůdkyní feministek. Garp napíše povídku Penzión Grillparzer - v podstatě jen proto, aby si mohl vzít Helenu - dceru Steeringského trenéra. Helena je ovšem ochotná vzít si pouze spisovatele.

Jako spisovatel je Garp znám především jako "syn známé feministky Jenny Fieldsové". Napíše dva nepříliš známé romány Otálení a Druhý dech paroháče. Pak se ale stane nehoda v níž figuruje Helenin milenec, špatné počasí a dva automobily - při nehodě zahyne Walt a Duncan ztratí oko. Tato nehoda plus Garpova otcovská úzkost a starostlivost se promítne do jeho dalšího románu Svět podle Bensenhavera. Díky tomuto bulvárnímu románu se stane slavným.

Matka Garpovi napsala, že první recenze nebyly "nijak zvlášť pěkné", ale žádné - na radu Johna Wolfa - k dopisu nepřiložila. John Wolf vystřihl z významnějších newyorských recenzí první horující hlas: "Ženské hnutí zaznamenalo význačný vliv na význačného spisovatele a muže," psala recenzentka, která někde působila jako docentka ženské otázky. Dále psala, že Svět podle Bensenhavera "je první mužská sonda do specificky mužských neurotických stresů, jaké si zároveň musí protrpět mnoho žen. (…)
Ale právě tato recenze pomohla Světu podle Bensenhavera vybudovat pověst "feministického románu".
"Stejně jako mně," psala Jenny Fieldsová synovi "dostane se zřejmě i tobě dobrodiní oné spousty populárních nedorozumění naší doby."

Spousta žen román ale nenávidí stejně tak jako nenávidí Garpa - ale nenávidí ho celkem neopodstatněně. Garp s Helenou adoptují Ellen Jamesovou, a když Garp vidí jak Ellen nesnáší své stoupenkyně - stejně jako je nemá rád Garp (Proč nejsem Stoupenkyní Ellen Jamesové od Ellen Jamesové), začne je veřejně kritizovat. Jejich počínání mu připadá jako naprosto nesmysl, který akorát zneužívá neštěstí Ellen Jamesové. Garp je zavražděn právě jednou z těchto stoupenkyň Bainbridge Percyovou. Hlavně proto, že mu Bambridge klade za vinu smrt své sestry Cushie se kterou Garp kdysi na škole chodil."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49ae4706a7f7d.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Irving_Svet_podle_Garpa1.doc (34 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse