Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > John Ronald Reuel Tolkien: Hobit

John Ronald Reuel Tolkien: HobitKategorie: Profi práce, Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: John Ronald Reuel Tolkien

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Hobit, jehož autorem je John R. R. Tolkien.

Obsah

1.
John R. R. Tolkien: Hobit

Úryvek

"Hobit, aneb cesta tam a zase zpátky
Tolkien J. R. R.
Kniha vypráví příběh o malém, ale statečném hobitovi Bilbu Pytlíkovi a jeho dlouhé dobrodružné cestě. Na první pohled se nám kniha může jevit jako pohádka se vším všudy – vystupuje tu dobrý čaroděj Gandalf, zlý drak Šmak, trpaslíci, skřeti, elfové, zvířata i lidé. Avšak autor, který byl profesorem lingvistiky a literární historie a zajímal se o severské ságy a středověké eposy, dokázal včlenit do svých knih nejen motivy z těchto ság a eposů, ale i problémy dnešního světa. Díky tomu, že si Tolkien vymyslel svůj bájný svět i s jeho obyvateli, historií, jazykem i písmem, působí příběhy, jako by se skutečně odehrály v onom bájném světě, který se čtenáři představuje.
Bilbo Pytlík byl bohatý hobit, který bydlel v jedné velice komfortní noře. Měl rád dobré jídlo a pohodlí a nikdy se nepouštěl do bláznivých dobrodružství.
Až jedou ho přišel navštívit dobrý čaroděj Gandalf, kterého znal Bilbo už z mládí. Gandalf hledal dobrého lupiče pro jistou dobrodružnou výpravu, o kterou však Bilbo neměl žádný zájem. Příští den se ale v Bilbově noře s Gandalfem sešlo třináct trpaslíků pod vedením Thorina, syna krále Thraina, a Bilbo je musel pohostit. Trpaslíci se chystali na výpravu za svým bájným pokladem, který byl jejich národu ukořistěn zlým drakem Šmakem, a počítali s Bilbovou pomocí.
Bilbovi se vůbec nechtělo, ale nakonec, nevěda ani jak, svolil. Celá společnost se tedy vydala na cestu. Nejprve projížděli zemí hobitů. Potom se však dostali do cizích krajů a do Pustiny, kde nežil nikdo. Tam se také setkali se zlobry – zlými obry, kteří je chytili a chtěli je spořádat k večeři. Z této šlamastiky je zachránil Gandalf svou lstí. Všichni se opět vydali na cestu. Dostali se do Mlžných hor, kde se setkali s Elronem a s elfy, u kterých si odpočali. Další cesta je však zavedla ke skřetům a do jejich štol. Podařilo se jim uniknout ze skřetího zajetí, ale Bilbo při útěku upadl a ztratil vědomí. Když se probral, lezl pomalu skřetí štolou a vtom našel kouzelný prsten. Nato se ocitl u podzemního jezera, kde potkal slizkého tvora Gluma. Tuto nevábnou a kromobyčejně zákeřnou bytost nakonec přelstil a utekl i s jejím prstenem, o kterém zjistil, že způsobuje neviditelnost. Když se potom dostal Bilbo z podzemí, připojil se k ostatním a všichni společně cestovali dál.
Prožili ještě mnoho dobrodružství, než se dostali přes Divočinu k obydlí Medděda, napůl člověka a napůl medvěda, který jim hodně pomohl. Nyní byl před nimi Temný hvozd, přes který museli přejít. Tady je Gandalf musel opustit. Ostatní se vydali napříč Temným hvozdem, kde zažili dobrodružství s pavouky. Na konci Hvozdu je zajali lesní elfové, avšak Bilbo díky zázračnému prstenu ostatní osvobodil. Tak se dostali až do jezerního města Esgarotu.
Odtud se vypravili až k Osamělé hoře. Tam dlouho čekali na nějaký nápad.
Po dlouhém čekání se jim podařilo otevřít tajný vchod do nitra Hory. Uvnitř Hory našel Bilbo vchod do ohromné místnosti, kde bylo nesmírné bohatství, ale také drak Šmak. Po rozmluvě s Bilbem vyletěl drak ze své jeskyně, aby zničil jezerní město. Trpaslíci s hobitem prohledali celou jeskyni a utábořili se na povrchu. Šmak zatím zničil jezerní město, nakonec jej ale dokázal zabít statečný Bard.
Po Šmakově smrti se lidé spojili s lesními elfy a vypravili se k Osamělé hoře pro poklad.
Trpaslíci se to dozvěděli od havrana Roaka, a protože byli uneseni nesmírností pokladu, nechtěli poklad vydat. Trpaslíci poslali zprávu, aby všichni přišli ve zbroji bránit poklad. Když byla Hora obléhána elfy a lidmi, vzal Bilbo Arcikam (drahý kámen Thorinova otce) a v noci ho nabídl elfům a lidem, aby zabránil boji o poklad. Když se to dozvěděl Thorin, označil Bilba za zrádce, a ten se musel přidat k elfům a lidem, kde se znovu setkal s Gandalfem.
Mezi tím přitáhli další trpaslíci a nakonec i skřeti. Strhla se velká bitva pěti armád, v níž zvítězili elfové, lidé a trpaslíci nad skřety. V této bitvě padl i Thorin. Bilbo byl omráčen a vše se dozvěděl až po bitvě. Po tom všem se lidé, elfové a trpaslíci usmířili a Bilbo se vydal s Gandalfem na zpáteční cestu domů."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51dea618c8191.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
J_R_R_Tolkien_Hobit.doc (36 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse