Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > John Ronald Reuel Tolkien: Silmarillion

John Ronald Reuel Tolkien: Silmarillion


Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: John Ronald Reuel Tolkien

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce pojednává o knize Silmarillion, která obsahuje mýty a legendy Tolkienem stvořeného světa. Autor převypravuje obsah pěti hlavních kapitol, které líčí události Prvního a Druhého věku Středozemě.

Obsah

1.
Charakteristika knihy
2.
Kapitola Ainulindalë (hudba Ainur)
3.
Kapitola Valaquenta (Zpráva o Valar)
4.
Kapitola Quenta Silmarillion (Historie Silmarilů)
5.
Kapitola Akallabeth (Pád Númenoru)
6.
Kapitola o prstenech moci a třetím věku

Úryvek

„Kniha je rozdělena na 5 hlavních kapitol. Začíná AINULINDALË (hudbou Ainur). Ainur byli Svatí, které stvořil Eru (Ilúvatar). Ten jim vyjevil téma a chtěl, aby spolu hráli Velkou hudbu. V tého hudbě byl započat svět a mnozí z nich potom sestoupili do Světa a pracovali v končinách Eä (svět, co jest) a vytvořili království Arda.
Druhá kapitola VALAQUENTA (Zpráva o Valar) popisuje jednotlivé Ainur, kteří po sestoupení na Zem byli nazvání Valar, nebo také Bohy. Pánů Valar je 7 a Valier, valarských královen také. S nimi přišli i Maiar, jejich služebnící a pomocníci.
Třetí a nejrozsáheljší kapitola QUENTA SILMARILLION (Historie Silmarilů) popisuje svět od počátku dnů Ardy, která byla zničena Melkorem a tak si Valar zbudovali svou říši v kraji zvaném Valinor, kde kvetly dva Valinorské stromy, které dávaly světlo. A mezitím co tam Valar pracovali, procitly první Ilúvatarovi děti - Elfové. Vypráví se o pozvání Elfů do Valinoru, o jejich šťastném bytí a o zajetí Melkora. Nejzručnější z elfů byli Noldor a z nich Fëanor, který zhotovil Silmarily, klenoty, v kterých bylo uzavřeno světlo Valinorských stromů. Tehdy byl Melkor propuštěn, později z Valinoru uprchl a pomocí pavoučice Ungoliant zničil světlo stromů a ukradl Silmarily. Tu se Fëanor a jeho lid zapřísáhli, že kameny dostanou zpět a porazí Melkora.Tak začala válka o znovudobytí Silmarilů. A když vystoupilo na oblohu slunce, procitly Druhorození - Lidé. Ti bojovali většinou po boku elfů. Přesto byli lidé a elfové poraženi a na prosbu Ëarendila Valar do války zasáhli a Zlo porazili.
Další dvě kapitoly nemají se Silmarily nic společného. AKALLABETH (Pád Númenoru) vypráví o tom, jak se Valar odvděčili lidem, kteří bojovali proti Zlu a vyzdvihli jim na západě ostrov Númenorë. Númenorejci se dožívali dlouhého věku a žili blaženě až do doby, kdy vstoupili do války se Sauronem, který dál i po Melkorově pádu šířil zlo ve Středozemi. Sauron se podvolil a Númenorejci si jej vzali jako otroka na ostrov.“

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4a8042dc8fe1b.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Tolkien_Simarillion.doc (34 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse