Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > John Steinbeck: O myších a lidech

John Steinbeck: O myších a lidech


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: John Steinbeck

Životopisy spisovatele: John Steinbeck

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce krátce postihuje základní charakteristiky novely Johna Steinbecka O myších a lidech. Jmenuje hlavní postavy, stručně vystihuje děj a hlavní motiv knihy. Nechybí vlastní názor na knihu zhodnocující téma a některé prvky děje.

Obsah

1.
Hlavní postavy
2.
Děj
3.
Názor
4.
Shrnutí

Úryvek

"John Steinbeck: O myš í ch a lidech
Hlavní postavy:
 Lennie – mentálně zaostalý dělník mající zálibu ve hlazení hebkých předmětů
 George – Leniieho ochránce a průvodce světem
Děj:
Lennie a George jsou dva putovní dělníci. Jejich zatím poslední prací je starání se o chod jedné farmy. Zde se setkáváme se spoustou rozmanitých postav. Lennie či George tak přichází do vzájemné konfrontace s puntičkářským majitelem statku, jeho agresivním synem Curlym, Curlyho ženou, hrdinným Slimem a diskriminovaným a diskriminujícím černochem.
Lennie i George mají před sebou jakýsi sen budoucího vlastnictví farmy. Tato myšlenka začíná nabírat konkrétnějších obrysů po tom, co se o tom dozví mrzák Candy. Ten jim přislíbí polovinu nákupní ceny výměnou za „přidání se do party“. Jediné co jim zbývá, je dočkat se další výplaty.
Do hry však osudově vstupuje Curlyho žena. Ta si s Lenniem povídá ve stodole a vybídne ho k hlazení jejích vlasů. Celý moment však vyvrcholí v tragický konec – Lennie, neuvědomujíc si svou sílu, zlomí ženě vaz. Lennie uteče, George ho však dožene a zastřelí – aby předešel lynčování svého nejlepšího kamaráda.
Názor:
Knihou jsem byl naprosto uchvácen. Ukázalo se, že méně je skutečně někdy více – ještě nikdy jsem nezaznamenal tolik emocí na tak málo stránkách. Je sice pravdou, že zvolené téma (konflikt mentálně postiženého člověka s „normálním“ okolím) není zrovna dvakrát originální, nicméně stále jde o skvěle zpracovanou knihu. Jediné, co mě příliš nepotěšilo, byl konec – přijde mi příliš přitažený za vlasy. Neříkám, že se nejednalo o akt záchrany potřebný pro ochranu kamaráda před mučením, avšak nevěřím, že by to kdokoliv blízký zvládl udělat. Analogie se psem mi přijde naprosto zcestná – je nás sice stále míň a míň, ale stále patřím mezi ty, kteří věří, že člověk a život jsou dvě posvátné entity, pro jejichž záchranu musí být obětováno vše ostatní (zde samozřejmě narážím na Američany a jejich zvláštní přístup ke smrti). George tak vyřešil situaci značně přímočaře. Ztratil chuť bojovat.
Obecně:
Kniha je o změnách. Můžete si plánovat budoucnost, jak chcete, můžete ovlivňovat lidi tak, aby vám pomohli k vašemu snu. Stejně pak přijde nějaká náhlá situace, která vám roztříští vaše sny."

Poznámka

Práce je ve formátu Acrobat Reader (*.pdf).

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4f919f025bdab.zip (324 kB)
Nezabalený formát:
J_Steinbeck_O_mysich_a_lidech.pdf (336 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse