Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > John Steinbeck: O myších a lidech

John Steinbeck: O myších a lidech


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: John Steinbeck

Životopisy spisovatele: John Steinbeck

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Po krátké zmínce o postavách a času a místu děje popisuje práce děj novely O myších a lidech. Obsahuje rovněž ukázku a stručné vlastní hodnocení.

Obsah

1.
Bibliografické údaje
2.
Hlavní postavy
3.
Čas a místo děje
4.
Děj
5.
Ukázka
6.
Vlastní názor

Úryvek

"O MYŠÍCH A LIDECH

Autor: John Steinbeck

Vydalo: Nakladatelství Svoboda, Praha 1994

Hlavní postavy: George, Lennie

Kdy a kde se děj odehrává: Není přesně dáno

Obsah: George a Lennie jdou pracovat na farmu, kde si chtějí vydělat na svůj vlastní statek, kde chce Lennie opatrovat králíky. George Lennieho opatruje, protože Lennie je „boží dřevo“, jak mu říká George. Není moc chytrý, ale velký a silný. Na farmě nejen pracují, ale i navazují přátelství. Tedy hlavně George. Seznámí se i se starým uklízečem, který na farmě přišel o ruku a kterého chtějí vzít s sebou na svou vytouženou farmu. Lennie miluje hebké a hladké věci, které moc rád hladí. Jelikož má ale obrovskou sílu, usmrtí tak několik myší a pak dokonce i štěně. Také rozdrtí ruku Curleymu, což je farmářův syn, který se nedávno oženil a kterého na farmě nemá nikdo rád. Curleyho žena je vypočítává a snaží se Lenniemu přiblížit. Jednou ho zastihne samotného a tak se s ním dá do řeči, vypráví mu, jak mohla být u filmu a místo se zahrabala na farmě. Lennie se jí svěří, že rád hladí hebké věci, tak mu řekne, ať jí pohladí vlasy, které má krásně hebké. Lennie to udělá a začne se mu to líbit. Curleyho ženu to ale začne štvát a začne se bránit a křičet. Lennie ze strachu, že to uslyší George, který se na něj bude zlobit a nedovolí mu opatrovat králíky, chytí pevně Curleyho ženu a omylem jí zlomí vaz. Pak neví, co má dělat a uteče na místo, které mu řekl George, ještě než došli na farmu a kde má čekat, kdyby něco provedl. Když se na farmě zjistí, co se stalo, jdou Lennieho hledat, aby ho mohli zabít a výpravu vede Curley. George ale ví, kde je, takže za ním jde a zastřelí ho sám, protože nechce, aby Lennie trpěl buď ve vězení, nebo rukou Curleyho, který vymýšlel, jak ho střelí do břicha atd.

Ukázka: „ Já myslel, že se na mě, Georgi, zlobíš!“
„Ale kdepak. Kdepak, Lennie. Nezlobím. Já se na tebe nezlobil nikdy, a teď taky ne. Věř mi to, Lennie.“
Hlasy se už přiblížily. George zvedl pistoli a poslouchal.
„Pusťme se do toho už teď,“ prosil Lennie. „Kupme si to hospodářstvíčko hned.“
„I to víš, že hned. Musím. Musíme.“
A George zdvihl pistoli a sevřel ji pevněji, aby se nechvěla, a ústí hlavně přiblížil až k zátylku. Ruka se mu prudce třásla, ale obličej mu strnul a ruka nabyla pevnosti. Stiskl spoušť. Do kopců zarachotil třesk výstřelu a přirachotil zase dolů. Lennie sebou škubl a pak se pomalu složil dopředu na písek, a už ležel a ani se nezachvěl.
George se třásl a díval se na pistoli; pak ji odhodil dozadu, na břeh, proti proudu řeky, k hromádce starého popela.
Křoví jako by se nyní všecko rozhalasilo a rozpraštělo se pod běžícíma nohama. „Georgi!“ křičel Slimův hlas. „Kde jsi, Georgi?“
Ale George seděl strnule na břehu a hleděl na svou pravou ruku, která odhodila pistoli. Hlouček vyrazil na volné prostranství, Curley vpředu. Na písku uviděl ležet Lennieho. „Tak už ji dostal.“ Přistoupil k Lenniemu a podíval se na něho a pak se ohlédl na George. „Akorát do týla,“ poznamenal klidně.
(str. 89)

Vlastní hodnocení: Dobře se to četlo, zajímavý děj, v přímé řeči používá hovorové výrazy, takže to je takové „lidštější“."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x50a81bf020c81.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
J_Steinbeck_O_mysich_a_lidech.doc (34 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse