Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Josef Škvorecký: Zbabělci

Josef Škvorecký: ZbabělciKategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Josef Škvorecký

Životopisy spisovatele: Josef Škvorecký

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce v krátkosti postihuje děj Škvoreckého románu Zbabělci, přibližuje hlavní postavu a myšlenku díla a zmiňuje se také o kompozičních prostředcích.

Obsah

1.
Děj
2.
Hlavní postava
3.
Hlavní myšlenka díla
4.
Kompoziční prostředky

Úryvek

"Josef Škvorecký
Zbabělci

Děj se odehrává v poměrně krátkém časovém úseku několika posledních dnů války. Hlavní hrdina Dany Smiřický je členem amatérské hudební jazzové skupiny, ve které má i své kamarády: Benno Mánese (trumpetista), Harýka (kytarista) a klavíristu Fona. Dany je zamilovaný do Ireny (která má ovšem ráda Zdeňka). V městečku se v posledních dnech války odehrává "revoluce" proti posledním zbytkům Němců. Dobrovolníci drží nudné hlídky, aby zajistili klid ve městě. Je vylíčena událost, při které dojde k potyčce s komunisty, a ustupujícími Němci. Dochází k brutálnímu mučení esesáků za jejich údajné viny. Na závěr je oficiálně vítána Rudá armáda.
Hlavní postavy: Danny Smiřický - dvacetiletý gymnazista, amatérský muzikant -saxofonista, který se snaží zalíbit se dívkám, je citlivý a z duše nesnáší měšťáctví a snaží se uniknout z maloměstské společnosti.
Hlavní myšlenka díla: Vyjádření životního pocitu mladých v maloměstě, kde jsou jejich pravé city zastírány předstíraným cynismem a pesimismem, snaží se vyhnout konfrontaci s maloměstskou smetánkou, která si hraje na revoluci, proto se snaží zakrývat svou pravou tvář a přetvařují se.
Kompoziční prostředky: dramatické scény, motivy džezové hudby, použití kontrastů ( aktivita maloměšťáků na poslední chvíli - jejich přízemnost ŕ parodie, ironie). Děj je vypravován v ich-formě, Dannyho monology jsou střídány s dialogy scén. Použití autentické výpovědi (dialogy s angličany v angličtině, propagační letáky v němčině)."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x507b1db036ae1.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
J_Skvorecky_Zbabelci.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse