Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 475 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2698 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Jules Verne: Pět neděl v balóně

Jules Verne: Pět neděl v balóně


Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Jules Verne

Životopisy spisovatele: Jules Verne

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce přibližuje děj Verneova románu Pět neděl v balóně a zmiňuje se také o postavách a časovém a místním zakotvení děje.

Obsah

1.
Místo a čas děje
2.
Postavy
3.
Děj
4.
Poznámky

Úryvek

"Místo: Londýn, Afrika
Kdy: 14.1.-26.6.1862

Seznam postav:
Samuel Fergusson - byl to doktor
Richard Dick Kennedy - byl to lovec
Joseph Joe Wilson - sluha

Děj:
Všechno začalo 14.ledna 1862 na zasedání Královské zeměpisné společnosti na náměstí Waterloo č. 3 v Londýně. Zde doktor Fergusson představil svůj plán, jak přelétnout Afriku a zároveň ji prozkoumat. Zanedlouho se začalo s přípravami a se stavbou balónu. Nejprve nechali ušít balón a po té zhotovit koš. Po nějaké době začal shánět své budoucí spolucestovatelé. Byli to: vděčný přítel a lovec Dick Kennedy, věrný sluha Joe Wilson.
Přípravy se dařily a proto odletěli z afrického ostrova Zanzibar dne 18.4.1862 bez problémů. Balon byl pokřtěn na Viktorii. Po cestě prožili mnoho dobrodružných příhod. Například když Joe musel vyskočit z balonu, protože jeden z mnoha ptáků protrhl obal balonu, ten začal klesat. Po ušlechtilém skoku se balon vznesl do vyhovující výšky. Joe byl v ohrožení života. Ale byl včas zachráněn. Jenže díra nebyla dostatečně zpravena. Proto unikal vzácný (nadlehčující) plyn z Viktorie. Doktor měl strach, že nepřelítnou poslední vrcholky Homborské. Jeho pochyby byly pravdivé. Proto Joe zase vyskočil, ale né tak skutečně, protože běžel po vrcholku a na jeho konci opět naskočil. Pár mílí před koncem mu došel plyn, proto musel ohřát vzduch, aby se mohli zase vznést a tím uniknout pronásledovatelům. Podařilo se jim to. Šťastně dolétli do města u řeky Senegal dne 24.5.1862. Kde byli přivítáni. Pak následovali oslavy. Dne 16.6.1862 dorazili do Londýna, kde oslavovali a byli zde obdivováni. Všichni Byli rádi, že šťastně dolétli.

Poznámky:
Let trvá - 18.4.1862 - 24.5.1862."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5110e2ad05983.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
J_Verne_Pet_nedel_v_balone.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse