Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Kamil Bednář: Cyrano de Bergerac, Mistr kordu a slova

Kamil Bednář: Cyrano de Bergerac, Mistr kordu a slova


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Kamil Bednář

Životopisy spisovatele: Kamil Bednář

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá dílem Cyrano de Bergerac – Mistr kordu a slova od spisovatele Kamila Bednáře. Jedná se o převyprávění slavného dramatu Cyrano de Bergerac od Edmonda Rostanda. Text seznamuje s dějem tohoto díla, přibližuje veškeré důležité momenty příběhu a neopomíná na žádnou z významných postav. V závěru krátce shrnuje hlavní myšlenku.

Obsah

1.
Burgundský palác a začátek příběhu
1.1.
Shledání s Roxanou
2.
Sblížení s Christianem
3.
Hrabě de Guiche
4.
Cyranův oddíl poslán do války
5.
Smrt Christiana
6.
Smrt Cyrana
7.
Shrnutí hlavní myšlenky

Úryvek

"CYRANO DE BERGERAC

Mistr kordu a slova
Příběh začíná v Burgundském paláci, který byl dříve míčovnou, nyní je v něm divadlo. Zde se jednoho večera herec Montfleury „utká“ se Cyranem. Zde Roxane poprvé uvidí Christiana a zamiluje se do něho. Také Christian je okouzlen Roxanou. Cyrano po dlouhém čase zase uvidí svou sestřenici Roxane a zamiluje se do ní. V šermířském a slovním souboji se utká se šlechticem, kterého s lehkostí porazí. Svými verši se snaží upoutat pozornost Roxany. To se mu podaří a Roxane ho požádá o schůzku. Další den se sejdou. Roxane se mu svěří se svou láskou k Christianovi a donutí ho slíbit, že ho bude chránit, který bude sloužit jako kadet v gardě pod Cyranovým velením.
Cyrano se sblíží s Christianem, promine mu i narážky na svůj velký nos. Christian se ovšem bojí, že ho Roxane odmítne a tak dopisy pro ni píše Cyrano. Ten také vyzná Roxaně lásku pod balkónem, když Christian není schopen ani opakovat Cyranovi verše.
O Roxaninu lásku usiluje i hrabě de Guiche, který má ale ženu. Roxane mu „namluví“, že ho miluje a on schová dopis, ve kterém posílá Cyranovovu jednotku do boje. Večer de Guiche pošle Roxaně dopis po mnichu kapucínovi. Roxane ho přečte v jiném znění, ve kterém uvádí, že se má co nejrychleji provdat za Christiana. Cyrano jim zase pomáhá. Převlékne se za člověka, který spadl z měsíce a snaží se zastavit de Guicheho. Povede se mu to. De Guiche přijde až k novomanželům. Za trest pošle Cyranův oddíl do války.
Ve válce jsou v obležení a všichni trpí hladem. I přesto Cyrano píše dvakrát denně Roxaně, samozřejmě jako Christian, a nosí dopisy přes linii obležení. Roxana přijede a řekne Christianovi, že by ho milovala, i kdyby byl šeredný. Roxane zdůrazňuje, že se zamilovala do Christianovi duše. Christian je nešťastný a svěří se Cyranovi. Pak se Christian vrhá do boje, ve kterém na následky zranění umírá. Cyrano však ani tehdy Roxaně neřekne, že dopisy psal on.
Uplynulo čtrnáct let. De Guiche již necítí nepřátelství k Cyranovi. Roxane se stále trápí kvůli Christianovi. Cyrano za ní chodí každou sobotu vyprávět o tom, co se děje. Jednu sobotu je na něho spáchán „atentát“. Nějací lotři na něho shodí kládu. On i přes tento úraz jde navštívit „svou“ Roxanu. Přeje si, aby mu ukázala poslední Christianův dopis. Roxane mu ho dá a on čte. Jelikož se smráká, nelze číst i hlas se zdá Roxane povědomý. Tak Roxane zjistí, že je to Cyrano, koho celou dobu miluje. Ale už je pozdě na lásku. Cyrano umírá v objetí Roxany stejně jako Christian, hrdý na to, že nikdy neposkvrnil svůj štít. To je stručně převyprávěný příběh, který u mne vyvolal následující otázky.
Čím nás Cyrano dnes okouzluje?
Proč se chceme podobat Cyranovi?
Proč Cyrano pomáhal Christianovi k získání Roxany, i když ji miloval?
Co bychom od něho měli převzít?"

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4e7b27e070892.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Bednar_Cyrano_de_Bergerac.doc (35 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse