Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Karel Čapek: Povětroň

Karel Čapek: PovětroňKategorie: Česká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Karel Čapek

Životopisy spisovatele: Karel Čapek

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce seznamuje s dílem Povětroň, jehož autorem je Karel Čapek.

Obsah

1.
Karel Čapek: Povětroň

Úryvek

"Povětroň
Čapek Karel
Do nemocnice přivezli těžce zraněného cestujícího ze zříceného letadla. Nachází se v hlubokém bezvědomí, v němž také později umře. Zabloudil sem jako povětroň, který nenadále spadl z nebe, a zemřel nepoznán, beze jména; Případ X. Jeho tajuplný osud budí netušený zájem. Kromě lékařů se o něj zajímá ošetřovatelka, přítomný jasnovidec a básník - každý z nich svým způsobem konstruuje jeho pestrou životní dráhu. Lékaři u muže objektivně zjistili žlutou zimnici, vadné srdce, které mnoho prožilo, alkoholismus a stopy jaguářích tlap. Neznámý přiletěl tedy pravděpodobně odněkud ze Západní Indie.
Ošetřovatelka má sen, v němž jí zraněný vypravuje své osudy. Matky prý nepoznal, otce nemiloval; zdědil po něm značné bohatství, proto žil vesele, bez práce. Tu se zamiloval do dívky, která byla inženýrem. Když ji získal, utekl od ní, neboť se bál její duševní převahy. Od té dobyl žil jako dobrodruh. Když počase těžce onemocněl, vzpomněl si na opuštěnou dívku a chtěl se k ní vrátit - pči cestě však ztroskotal.
Vypravování jasnovidcovo v mnohém potvrzuje sen ošetřovatelky. Neznámý neznal matky, otec byl autoritář, on mu odporoval - revolta proti řádu v něm zůstává až do konce jeho dnů. Nesnáší se s lidmi, je samotářem. Pracuje jako cukrovarský chemik, kombinuje vzorce a chce je prakticky zužitkovat. V těchto snahách však ztroskotal, nechal všeho a utekl na Antily, kde se oddává samotářskému snění. Tam našel v odborné publikaci svůj vzorec. Nyní se bojí o své dílo, chce je nalézt, a letí proto domů - zřítí se ale k zemi.
Jiný je výklad básníkův. Neznámý prý odjel na Kubu, tam byl těžce zraněn a ztratil paměť. Jeho zachránce Camagueyn ho zaměstnává v obchodě jako Georga Kettelringa. Ten mu prokazuje dobré služby. Na Haity zakládá třtinové plantáže, nemá na ničem vlaatního zájmu a snad i proto se dostavuje nebývalý úspěch. Když se však zamiluje do zaměstnavatelovy dcery, zatouží po bohatství a tu v záchvatu nesmírného žalu nabývá paměti. Vidí otce, milionáře, který ho po hádce vyhnal z domu s nepatrnou rentou. Zakusil mnoho bídy, ale otci se nepoddal. Teď se podrobí – pro Mary a otcovy miliony. Spěchá letadlem šíleně domů a ztroskotává ve vichřici.
Po smrti neznámého se lidé v nemocnici dovídají, že cestoval skutečně jako Kubánec do Evropy soukromým letadlem"

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x516a80eaca4a2.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
K_Capek_Povetron.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse