Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Karel Čapek: R. U. R.

Karel Čapek: R. U. R.Kategorie: Česká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Karel Čapek

Životopisy spisovatele: Karel Čapek

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce seznamuje s dílem R.U.R., jehož autorem je Karel Čapek.

Obsah

1.
Karel Čapek: R.U.R.

Úryvek

"R. U. R.
Čapek Karel
Do závodů Rossum’s Universal Robots (R. U. R.) na jakémsi osamělém ostrově přichází z Evropy vzácná návštěva – slečna Helena Gloryová, dcera presidenta továrny. Závody mají světovou pověst. Filosof a učenec Rossum vyrobil chemickou cestou živou protoplasmu a chtěl vyrábět skutečné lidi - to se mu ale nedařilo. Jeho synovec přišel na myšlenku vyrábět místo lidí pouhé živé pracovní stroje a odstranit z lidské anatomie vše, co neslouží přímo práci. Tak vznikli jeho proslulí roboti, kteří vynikají úžasnou rozumovou inteligencí, nemají však vůle, citu ani duše Jejich pracovní výkon je ohromný. Zlevnili pronikavě výrobu a brzy úplně odstraní lidskou práci a uvolní člověka, takže se bude moci plně věnovat svým zálibám. Roboti se sice za 20 let opotřebují, lze je však znovu zpracovat a obnovit. – Takto ředitel Domin s nadšeným poučuje užaslou dívku a ukazuje jí všechna zařízení k výrobě robotů. – Helena se už do Evropy nevrátila, stala se Dominovou chotí.
Uplynulo právě deset let od jejího příjezdu. Za ten čas výroba robotů nesmírně pokročila. Lidé odvykli práci, populace klesá. „Celé lidstvo, všechno je jediná bláznivá, hovadská orgie! Už ani ruku nenatáhnou po jídle; cpe se jim rovnou do úst, aby nemuseli vstát – vždyť Dominovi roboti obstarají všechno za ně. A my, lidé, my, koruna stvoření, my nestárneme prací, nestárneme dětmi, nestárneme chudobou! Honem, honem sem se všemi rozkošemi!“ Robotů se používá i ve válce, kde vraždí lidi bez milosti. Utvořili již svou organizaci a dostávají občas záchvaty zuřivosti. Dominovi spolupracovníci předvídají zkázu lidstva. Helena by chtěla utéci a začít někde s Dominem nový život. Ve snaze roboty zastavit zničí Rossumův rukopis. – Po dlouhé době připlula k ostrovu loď obsazená roboty, kteří vezou příkaz vyvraždit lidstvo.
Roboti obklíčí továrnu a vykládají zbraně. V posledních chvílích života přiznává dr. Gall, že všechno zavinil sám. Předělával roboty z Helenina návodu na lidi, takže přestali být stroji. Nyní jsou silnější než lidi a uvědomují si to. Obležené by snad mohlo zachránit vyrobení normálních robotů podle Rossumova rukopisu - ten je však spálen. Roboti nelítostně vraždí své tvůrce a pány.
Ušetřit chtějí pouze jednoho člověka – stavitele Alquista; bude jim sloužit, vyrábět roboty, neboť to oni neumějí. Alquist se marně pokouší vyplnit robotům jejich přání. Tu k němu přicházejí dva dokonalé typy robotů, Primus a Helena, v nichž klíčí – láska. Po prvé po dlouhé době Alquist vidí zase smích, slzy, obětavost, lásku muže a ženy, slovem projevy lidského srdce. Radostně plesá, neboť v milencích vidí tvůrce nového, lidštějšího světa; dostalo se mu jistoty, že život nevyhyne. „Jdi Adame. Jdi Evo; budeš mu ženou. Buď jí mužem, Prime,“ žehná těm, kteří svou láskou zachrání život, neboť není života bez lásky."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x516a83674c02f.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
K_Capek_R_U_R.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse