Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Ladislav Fuks: Variace pro temnou strunu

Ladislav Fuks: Variace pro temnou strunuKategorie: Profi práce, Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Ladislav Fuks

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Variace pro temnou strunu, jehož autorem je Ladislav Fuks.

Obsah

1.
Ladislav Fuks: Variace pro temnou strunu

Úryvek

"Variace pro temnou strunu
Fuks Ladislav
Sledujeme osudy chlapce Michala od raných dětských let až do doby, o níž vyprávějí Mí černovlasí bratři (jedna z dalších Fuksových próz). Samotné románové dění je zasazeno do období třicátých let dvacátého století a končí příchodem okupantů.
Jedináček Michal, syn vysokého policejního komisaře, byl od malička výjimečný chlapec. Otec měl na něj velmi málo času, což ale Michalovi nikdy nevadilo. Otec totiž i ve styku se synem zůstával v masce policejního úředníka. Jeho autoritativní výchova se omezovala jen na zákazy, výslechy, podezírání. Ani matka ovšem nedokázala navázat s dítětem opravdový citový kontakt. Michal proto zůstává rodičovské lásce odcizený.
Zároveň je izolován i od kolektivu dětí, neboť až do dvanácti let nechodil do školy a měl své domácí učitele. Veškerá citová aktivita dítěte se proto přesune do jeho vnitřního světa, který je plný podivně fantastických halucinací a vizí. Malý Michal si povídá s různými věcmi, předměty se stávají jeho partnery pro vzrušené vnitřní monology. Všudypřítomný je pocit úzkosti, dobarvený ještě hrůzostrašnými historkami rodinné služky Růženky nebo tajemnou postavou domovníka Hrona, který prý býval kat.
Ve dvanácti letech se Michalův život radikálně změní - poprvé totiž nastupuje do školy. Problematiku školy ale vidí zcela groteskně. Překvapivě se mu podaří začlenit se do chlapecké party.
Doma však žije stále ve svém zvláštním vnitřním světě. Součástí tohoto světa se stávají i reálné historické události třicátých let, postupný vznik a rozmáhání fašismu.
Michal nechápe smysl toho, co se kolem něj v politice děje a chystá, ale jeho vzrušené nitro zaznamenává rostoucí obavy a úzkost okolí. Čtenář si uvědomuje, jak blízko měly chlapcovy fantazie k realitě."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5195194b3cde4.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
L_Fuks_Variace_pro_temnou_strunu.doc (30 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse