Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Ludmila Vaňková: Král železný, král zlatý

Ludmila Vaňková: Král železný, král zlatý


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Ludmila Vaňková

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce stručně charakterizuje hlavní postavy románu Král železný, král zlatý Ludmily Vaňkové a shrnuje jeho děj. Text uzavírá krátké vlastní zhodnocení.

Obsah

1.
Hlavní postavy
2.
Děj
3.
Mé zhodnocení

Úryvek

"Král železný , král zlátý
Ludmila Vaňková
Postavy:
Přemysl Otakar II. Spravedlivý panovník, milý, hodný, hezký. Miluje svoje manželky a Anežku
Markéta Babenberská Přemyslova první manželka. Milá, ale stará.
Kunhuta Uherská Vnučka Přemyslova protivníka Bely. Je mladá a milá.
Anežka z Kuenringu (Palcéřík) Přemyslova milenka v době prvního manželství. Má syna Mikuláše.
Děj:
Přemysl je druhorozený syn krále Václava I. Jeho starší bratr Vladislav měl být králem, ale zemřel mladý. Tím pádem se Přemysl stal následníkem trůnu. Nesouhlasí s politikou svého otce a v 16-ti letech se nechává korunovat na krále mladšího. Vede s otcem válku, kterou prohrál. Vzdává se koruny a na trůn usedá až po smrti svého otce.
Z žertu nabídne svojí ruku Markétě Babenberské v domnění, že ho odmítne. Markéta zklame jeho očekávání a na sňatek přistupuje. Přemysl potřebuje syna, aby převzal po něm korunu. Ale jeho choť nemůže již mít potomka. Markéta žádá o rozvod, přestože svého muže miluje, ale nechce mu být zábranou v jeho štěstí. Během tohoto manželství se Přemysl sblíží s jednou z dvorních dam své paní. Anežka se zprvu vydává za panoše. Jelikož má velmi na krátko střižené vlasy v měděné barvě, Přemysl jí začne říkat Palcéřík.
Po rozvodu s Markétou se Přemysl snaží nelézt další vhodnou manželku. Manželka jeho zesnulého bratra, Gertruda Babenberská, ho nechtěně navede na sňatek s půvabnou vnučkou Uherského krále Bely, Kunhutou Uherskou. Té je pouhých 16 let, když vstupuje do svátosti manželské s Přemyslem. Svého muže miluje a on ji taktéž. Mají spolu tři děti Kunhutu, Anežku a Václava II.
Přemysl vede také spousty válek, především s Belou a jeho synem Štěpánem. Bela válčí dle pravidel, která se ale nevztahují na Štěpána. Ten udělá nejednu nečestnou věc. Přemysl mnohokrát málem přišel o život.
Kniha končí narozením syna Václava II.
Mé zhodnocení
Kniha se mi dobře četla. Ale nevím, jestli ji někdy budu číst znova. Je napsána moderním jazykem, tudíž pro mě dobře chápatelná. Nejsou zde rozepisovány zbytečné detaily."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x50e5531dc16dc.zip (361 kB)
Nezabalený formát:
L_Vankova_Kral_zelezny_kral_zlaty.pdf (378 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse