Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Ludmila Vaňková: Žena pro třetího krále

Ludmila Vaňková: Žena pro třetího krále


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Ludmila Vaňková

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá dějem knihy Žena pro třetího krále od Ludmily Vaňkové. Popisuje život dcery Přemyslava Velkopolského Richenzy a soustředí se především na nejdůležitější události, které ji potkávají. Autor se věnuje i vedlejším postavám knihy, které život Richenzy, později Elišky Rejčky, ovlivnily (například Jindřich z Lipé).

Obsah

1.
Dětství
2.
Richenza královnou
3.
Smrt krále
4.
Rudolf Habsburský
5.
Přestěhování do Hradce
6.
Naplnění lásky s Jindřichem

Úryvek

„Roku 1303 přichází změna. Richenza je korunována na českou královnu a přijímá jméno Eliška. Král je jejím zjevem překvapen, protože je velmi krásná. Stále by se chtěla líbat. Václavovy děti však Rejčku nemají rády. Nejvíce na ni žárlí 12tiletá Eliška. Václav je nemocný, trápí ho souchotiny. Zima je pro něho nebezpečná. Eliška Rejčka čeká dítě. Václav se těší na syna, ale narodí se dcera Anežka. Václav je slabý, kašle, jen leží, brzy umírá. Královna vdova žádá pana Jindřicha z Lipé, aby ji a dítě vzal s sebou do Polska. Mladý král Václav III. to však zakazuje, žení se s dcerou těšínského knížete Violou a brzy po něm se vdává jeho sestra Anna za Jindřicha Korutanského. Polsko se zmítá v nepokojích. Václav se chystá na válečné tažení, ale v Olomouci je zavražděn. Římský král Albrecht se s mohutným vojskem blížil k českým hranicím, nabízel českému království svého syna Rudolfa, kterého doprovázel mladší bratr Filip Sličný.
Richenza se po smrti mladého krále ocitá v nebezpečí ze strany Přemysloven a vydá se do vojenského tábora prosit Rudolfa o pomoc. Ten je natolik okouzlen její krásou, že si místo Elišky bere Rejčku. Brzy po svatbě čeká Richenza dítě, ale chůva Přemysloven jí dá vypít odvar, po kterém královna potratí. Rudolf Habsburský náhle umírá. Richenza vzkáže Fridrichovi, aby ji a Anežku odvezl tajně z Prahy. 19tiletý Fridrich Richenzu miluje a na útěku se s ní vyspí. Chce si ji vzít za ženu i přes zákaz otce, ubytuje ji přes zimu v rakouském klášteře.
Roku 1308 je Albrecht Habsburský zavražděn. Richenza se stěhuje do svého města Hradce a odmítá se za Fridricha provdat. Jejím hostem v novém domě se stává Richenzin rytíř, nyní vdovec, Jindřich z Lipé. Dostane se mu pozvání na večeři, ale je vyhozen, když Richenza zjistí, že dal zatknout v Hradci kupce, kteří pašovali stříbro. Setkají se spolu až po roce, znovu v Hradci, ve společnosti Oty z Löbdaburku a pana Kökeritze.“

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4a8041615a16a.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Vankova_Zena_pro_tretiho_krale.doc (35 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse