Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Milan Kundera: Žert

Milan Kundera: Žert


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Milan Kundera

Životopisy spisovatele: Milan Kundera

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Text pouze heslovitě informuje o díle Žert Milana Kundery. Vypisuje hlavní postavy. Povrchně seznamuje s formální stránkou knihy a věnuje se popisu děje. Odkazuje na ukázky, které stručně analyzuje.

Obsah

1.
Hlavní postavy
2.
Formální a dějová stránka
3.
Ukázka č. 1 a rozbor
4.
Ukázka č. 2 a rozbor

Úryvek

"Děj knihy se odehrává v Praze a na Moravě v letech 1948-1965, převážně však v 50. letech. Sám autor k tomu říká: "Když jsem se v Žertu vrátil na chvíli do 50.let, nešlo mi
o to malovat tzv. obraz doby. Padesátá léta mě přitahovala proto, že tehdy dělala historie nevídané experimenty s člověkem..."
• Kniha má 7 kapitol, objevují se v nich 4 vypravěči, ale mě nejvíce zaujaly kapitoly, které jsou podávány z pohledu hlavního hrdiny Ludvíka, a proto jsem si vybral ukázky z nich.

K samotnému ději díla:
Jak už jsem řekl, kniha má název Žert, ve skutečnosti jde ale o celou sérii žertů. Začne to nevinným žertíkem vysokoškoláka Ludvíka Jahna, který chce popíchnout svoji dívku Markétu.
- (ukázka str. 38 "Chápala znamenitě botaniku...")
Touto pohlednicí se Ludvíkovi úplně změní život. Je ihned vyloučen ze Strany i z fakulty. Má sice za kamaráda Pavla Zemánka, předsedu svazáckého fakultního výboru, ten ale také zvedá ruku proti němu, stejně jako Markéta, a zradí ho. Ludvík je poslán na vojnu, sám netuší, že bude přidělen k PTP (Pomocný technický prapor) jako tzv. nepřítel republiky.
- (ukázka str. 52-53 "Někteří tvrdili..."->"A tak to šlo den co den.")
Zpočátku se Ludvík snaží bojovat za to, že je komunistou, ale nakonec to vzdá. Musí těžce pracovat v dolech, po nocích navštěvuje celý sedřený Lucii, kterou ale nakonec ztrácí stejně jako Markétu.
Po letech se vrací Ludvík domů, seznámí se s Helenou, Zemánkovou manželkou, a rozhodne se pro největší žert svého života - svést ji. To se mu povede a Helena se do něj zamiluje.
Na tradiční folklórní události "Jízdě králů" Ludvík potkává Pavla Zemánka.
- (ukázka str. 277 "Zemánek pojednou ukázal..."->"mám si na něho dát pozor.")
Pomsta se tedy nepovede, Zemánek se svou ženou už dávno nežije. Na vše doplácí Helena - když se dovídá, že byla jen nástrojem msty a že ji Ludvík doopravdy nemiluje, tak chce spáchat sebevraždu, otrávit se. Na scénu přichází další žert a to když si Helena splete prášky s projímadlem. Helenin kolega, který ji miluje, napadne Ludvíka, aby se mu pomstil
za předstíranou lásku k Heleně. Karta se ale obrací a on sám od Ludvíka dostává. Kniha má otevřený konec, když Ludvíkův kamarád dostává infarkt a je odvážen do nemocnice."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4b1e039338114.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Milan_Kundera_Zert.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse