Poradíme vám

Moliére: Lakomec


Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Moliére

Životopisy spisovatele: Moliére

Škola: Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži, Kroměříž

Charakteristika: Práce v hlavních bodech popisuje děj Moliérovy komedie Lakomec a připojuje vlastní názor na knihu. Součástí jsou bibliografické údaje.

Obsah

1.
Bibliografické údaje
2.
Děj
3.
Vlastní názor

Úryvek

"Moliére; Lakomec
Nakladatelství: Artur, Praha, 2008

Obsah:
Harpagon je otec Elišky a Kleanta a je to velmi lakomý člověk. Eliška se zamiluje do Valéra (syn Anselma a bratr Mariany), ale má strach, že se otec bude zlobit. Kleant je zamilovaný do Mariany, která není z moc bohaté rodiny. Kleant a Eliška se rozhodnou promluvit si s otce o manželství a ten je zaskočí tím, že si chce vzít Marianu, Elišku provdat za pana Anselma a Kleanta oženit s jednou vdovou ještě ten den večer. Elišce ani Kleantovi se to nelíbí, a tak se snaží vymyslet nějakou kličku. Harpagon jde za Frosinou, aby s ní všechno domluvil a ona jelikož chce z toho něco mít, tak ho hned začne vychvalovat a povídat mu o Marianě, ale ve chvíli, kdy zabrousí k řeči o penězích, Harpagon nasadí přísný výraz. Pak se Harpagon snaží smlouvat s kuchařem a zároveň kočím Jakubem na nejlevnější svatební večeři, ale Jakub nechce vařit, když nedá jeho fantazii volnost a s koňmi taky jet nechce, protože jsou vyhublí hlady. Mariana začíná být nejistá, má strach ze setkání. Povídá Frosině, že k nim chodil jeden blonďatý chlapec, který se jí moc líbil, ale že o něm nic neví. Vstoupí Harpagon a jde se Marianě představit. Poté se přijde představit i Eliška a nakonec vstoupí Kleant. Mariana zjistí, že ten komu má být macecha, je ten co k nim chodil a ona se do něj zamilovala. Mariana, Eliška a Frosina jedou na trh a Kleant zůstane s otcem, který na něho udělá lest. Harpagon se ho zeptá, co na ni říká, aby zjistil jak to mezi nimi je. Namluví mu, že si to ženění rozmyslel a že by Kleantovi Marianu nechal. Kleant mu pověděl, že se do ní zamiloval. Harpagon se zaradoval, že mu řekl své tajemství a nakázal mu, aby na tu lásku zapomněl. Štika ukradl Harpagonovi všechny peníze, co měl v kasičce na zahradě. Harpagon nechal zavolat komisaře. Jakub, který dostal od Valéra přijde na nápad, jak mu to oplatit. Řekl Harpagonovi, že to ukradl Valér a Harpagon ho chtěl nechat pověsit. Ale když se dozví, že je Valér s Eliškou zasnoubený, Anselm je otec Valéra a Mariany. Kleant si nakonec Marianu vezme. Harpagonovi vrátí peníze.

Můj názor:
Kniha byla velice zábavná, protože některé rozhovory mezi postavami byly humorné. Ze začátku jsem se ztrácela v postavách, protože se mi pletlo, kdo je čí sourozenec a kdo ne. Kniha se mi četla velmi pěkně, i přesto že jsem si myslela, že divadelní hry se mi budou číst špatně. Velmi mě potěšil závěr příběhu, protože jsem ho nečekala tak zamotaný a hezký."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5039138d228cc.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Moliere_Lakomec.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse