Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye

Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye


Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Oscar Wilde

Životopisy spisovatele: Oscar Wilde

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce nabízí základní seznámení s románem Oscara Wilda Obraz Doriana Graye. V úvodu krátce charakterizuje hlavní postavy a poté podává stručné shrnutí děje. Text doplňuje vlastní názor na knihu opírající se o zamyšlení nad stavbou díla. Závěr v několika větách sumarizuje hlavní informace o knize.

Obsah

1.
Hlavní postavy
2.
Děj
3.
Názor
4.
Kontext
5.
Shrnutí

Úryvek

"Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye
Hlavní postavy:
 Dorian Gray – Zámožný sirotek, „společenský oblíbenec“ celého Londýna
 Lord Henry Wotton – Výstřední obyvatel Londýna, zajímavý pro své názory a velké přátelství s Grayem
 Basil Hallward – Londýnský malíř, namaloval obraz Doriana Graye, což se mu později stalo osudným
Děj:
Děj se odehrává v době vrcholu Britského impéria v Londýně a okolí. Točí se kolem mladého muže – Doriana Graye. S ním se spřátelil Basil Hallward, jemuž stál Dorian nejednou za malířský vzor. Vrcholem tohoto přátelství byl obraz Doriana Graye bez jakýchkoliv výmyslů – a byl stejně nádherný jako Dorian Gray sám. Model vyslovil přání, aby obraz stárnul místo něho.
Postupem času si však mladík uvědomí, že se mu přání vyplnilo. Tak jak Dorian láme nespočet dívčích srdcí, dohnává k sebevraždě různé obyvatele Londýna a stává se závislým na opiu, se obraz mění. Nejdřív jsou to jen vrásky kolem úst, ale pak se k nim přidávají jejich sestry pod očima a celý obličej se mění ve zrůdu. Dorian v záchvatu paniky schovává obraz do nepoužívané místnosti a stává se víc a víc paranoidní.
Gray však ze svých činů neobviňuje sebe, ale malíře. Čtyřicetiletý muž, s tváří osmnáctiletého jinocha, tak zavraždí Basila Hallwarda, který je sám šokován obrazem. Od tohoto činu se stává Dorianova paranoia neúnosná, vyhazuje své sluhy, takřka neopouští svůj dům v Londýně. Jedinou výjimkou jsou návštěvy zdejšího opiového doupěte. Jednou se v něm vše zlomí a utíká probodnout obraz v domnění, že tím vše vyřeší. Ráno však jeho sluhové nacházejí v onom pokoji pouze mrtvé tělo jakéhosi zrůdného člověka a portrét Doriana Graye zamlada.
Názor:
Kniha je podle mého názoru poněkud násilně rozdělena na dvě (obsahově téměř stejně dlouhé) části. Ta první je více filosofická a přijde mi, jako by měl pan Wilde mnoho zajímavých myšlenek, které spojil pomocí dialogů. Na těch je první polovina knihy stavěna především – popisuje přeměnu Doriana Graye z nevinného mladíka na hrozivou bestii. Pokud nás kniha zavede do nové části, autor až poeticky popisuje ráz interiérů i exteriérů. Sám styl psaní prozrazuje Wildeovu znechucenost a pohrdání „krutým“ realismem a některými tehdejšími zvyky – jako bylo například hromadné svolávání šlehcticů na čajové dýchánky – tyto pocity vyjdařuje prostřednictvím lorda Henryho. Ten považuje Doriana za skvělý psychologický model a tak prostřednictvím dialogů k němu získává Graye více a více do „svého pole působnosti“. Právě tyto dialogy jsou častým nositelem nejedné hluboké myšlenky, kterými kniha rozhodně nešetří. Kniha mě velice zaujala a to především ze dvou vyplývajících aspektů – kvůli strhujícímu ději a skvělým myšlenkám.
Kontext:
Obraz Doriana Graye je jedinou rozsáhlejší prózou Oscara Wildea. Při čtení knihy jsem se nemohl zbavit dojmu, že autor děj dostatečně nerozpracoval, a že by nebylo velkým problémem zdvojnásobit počet stran knihy (samozřejmě bez ztráty na kvalitě). Možná, že menší rozsah přidal knize na čtivosti.
Obecně:
Kniha je obrazem přeměny výjimečného člověka (na tehdejší dobu) na vraždící zrůdu. Autorovi se možná chtělo utéct z doby, ve které on sám žil, která přetékala umělým přetvařováním se a strohostí, proto vdechnul život velice zajímavému člověku, jakým bezesporu Dorian Gray je. Autorr nám zřejmě chce říct jediné – krása může zničit člověka a láska v něm probouzí touhu po dobru."

Poznámka

Práce je ve formátu Acrobat Reader (*.pdf).

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4f919dd6ec90d.zip (301 kB)
Nezabalený formát:
O_Wilde_Obraz_D_Graye.pdf (313 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse