Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye

Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye


Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Oscar Wilde

Životopisy spisovatele: Oscar Wilde

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce stručně vystihuje téma a charakteristiky postav románu Obraz Doriana Graye a poté popisuje jeho děj.

Obsah

1.
Téma
2.
Postavy
3.
Děj

Úryvek

"Oscar Wilde
Obraz Doriana Graye

Tématem tohoto jediného románu Oskara Wilda je lidské svědomí. Celý děj příběhu můžeme sledovat postupnou proměnu jednoho člověka. Příběh se odehrává v Londýně a začíná přátelstvím dvou mužů – malíře Basila Hallwarda a lordem Henrym. Oba jsou zcela odlišní. Basil je uzavřený a žije spíše usedlým životem – nemá rád větší společnost. Naopak lord Henry bývá v každé společnosti ozdobou. Každého si vždy podmaní svými filozofickými myšlenkami.
Basil je na vrcholu své umělecké tvorby. Pozná totiž mladíka, který je pro něj zdrojem inspirace. Jmenuje se Dorian Gray. Nezkažený, milý a skoro naivní mladík s tváří „andílka“.
Lord Henry se s ním chtěl seznámit, i když byl Basil chvíli proti. Dorian byl Henrym okouzlen a nadšeně naslouchal jeho myšlenkám, zatímco ho Basil portrétoval. Rozhovor s Henrym Doriana změní. Henry tvrdí, že člověk bude na portrétu vypadat stále stejně, ale ve skutečnosti bude stárnout. A potom už nebude lehké dívat se na něj. Když Dorian viděl svůj dokončený obraz, vyhrkly mu slzy a začal na svůj portrét žárlit! Řekl, že by dal cokoli za to, kdyby to bylo naopak. Odvezl si obraz domů a na celou situaci zapomněl.
Na obraz se dlouho nepodíval – měl jiné starosti. Zamiloval se totiž do herečky Sibily z malého divadla. Sibila jednoho dne hrála hrozně a ztrapnila Doriana před jeho přáteli. Ona ale prý byla konečně sama sebou. Doriana to rozzlobí, urazí ji a zruší zasnoubení. Druhý den se chce omluvit, že se choval zle, ale od přátel se dozví, že se Sibila otrávila. Dorian si její smrt vyčítá a prohlásí, že ji zabil. Pak se podívá na obraz a zjistí, že portrét stárne.
Basil chtěl obraz odvést na výstavu, ale Dorian ho nikomu nechce ukázat. Pomalu se mění. Dál se stýká s Henrym, ale s Basilem už ne. Začíná prožívat všechny ty skryté vášně, o kterých mluvil Henry a dokonce bere i drogy. Každý špatný čin se projevuje na portrétu.
Jednoho dne Dorian Basilovy ukáže, ten je zděšen a řekne mu, že všechny hříchy může napravit. Jenže Dorian nechce, aby o tom někdo věděl a ubodá Basila nožem.
Později vzkáže pro svého přítele Alana Cambela. Je to chemik a i když Doriana za jeho chování nesnáší, pomůže mu mrtvolu odklidit (nechá ji rozežrat kyselinou). Později spáchá sebevraždu.
Doriana tíží svědomí, a tak se rozhodne, že obraz zničí. Popadne nůž a probodne ho. Dorian zabil sice své svědomí, ale tím i sebe. Když do pokoje přiběhnou sluhové, najdou na zemi ležet odporného starce s nožem v srdci. Teprve podle prstenu poznají, že jde o jejich pána. Nad ním visí obraz překrásného mladého chlapce..."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x507b22fc6cc57.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
O_Wilde_Obraz_Doriana_Graye.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse