Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Oscar Wilde: Strašidlo cantervillské

Oscar Wilde: Strašidlo cantervillské


Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Oscar Wilde

Životopisy spisovatele: Oscar Wilde

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce velmi stručně popisuje děj díla Strašidlo cantervillské anglického spisovatele Oscara Wilda.

Úryvek

"Starý pan Canterville se snaží prodat svůj starý zámek. Je v tom ale háček, jako v každém starém zámku, i v tomto straší. A není proto divu, že se k němu zájemci nehrnou. Nakonec přijde nabídka až ze zámoří od vyslance Spojených Států, pana Otise. Pan Otis zámek koupí.
On i jeho rodina jsou racionální a moderní lidé a proto pověrám nevěří.
Staré strašidlo je Simon Cantervill, který byl díky vraždě své ženy odsouzen k věčnému strašení obyvatel budovy. A že jeho éra byla opravdu úspěšná, se můžeme dočíst hned v několika kapitolách. Ovšem na nové obyvatele domu neplatí ani vrzavá pouta, ani hrozivý smích a ani jeho nejlepší převleky.
Materialismus všech členů rodiny ho znechucuje. Nejenže každý den odstraňují krvavou skvrnu u krbu zaručeným odstraňovačem skvrn, ale dokonce mu nabízí olejíček na vrzavá pouta. Nakonec i díky mnohým odvetám malých dvojčat Otisových se schovává ve staré odlehlé části zámku. Tam ho najde Virginie, dcera pana Otise. Je jí nešťastného ducha líto a tak mu slíbí osvobození z jeho údělu.
Duch ji dovede do staré místnosti, kde připoutána kostra. Před ní stojí džbán a miska tak, že byli téměř na dosah vězni.
Virginie odprosí anděla za duchovi hříchy a díky její lítosti a čisté duši je Simon osvobozen. Za odměnu dává Virginii truhlu s drahými šperky."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49dd198f6c5db.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Wilde_Strasidlo_Cantervillske.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse