Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 475 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2698 prací zdarma.

Poradíme vám

Ota Pavel


Kategorie: Životopisy spisovatelů

Typ práce: Životopisy spisovatelů

Další díla spisovatele: Ota Pavel

Životopisy spisovatele: Ota Pavel

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Životopis - charakteristika tvorby, dětství, vliv otce, dopad židovského původu, vztah ke sportu, linie tvorby (reportáže, autobiografická tvorba). Rozbor: Smrt krásných srnců - charakteristika sbírky a postav, děj jednotlivých povídek: Nejdražší ve střední Evropě, Ve službách Švédska, Smrt krásných srnců, Kapři pro Wehrmacht, Jak jsme se střetli s Vlky, Otázka hmyzu vyřešena, Králíci s moudrýma očima.

Obsah

1.
Životopis
2.
Rozbor sbírky Smrt krásných srnců
2.1.
Nejdražší ve střední Evropě
2.2.Ve službách Švédska
2.3.
Smrt krásných srnců
2.4.
Kapři pro Wehrmacht
2.5.
Jak jsme se střetli s Vlky
2.6.
Otázka hmyzu vyřešena
2.7.
Králíci s moudrýma očima

Úryvek

"Kniha sedmi povídek, ve kterých Ota Pavel vzpomíná na šťastné dětství před válkou i hořký okupační úděl smíšené židovské rodiny. Hlavní postavou je autorův povedený otec Leo Popper, ne ideální, pokud šlo o malá milostná dobrodružství, se smyslem pro humor a láskou k rybám, vodě a vůbec. Další postavou je maminka, vzácně tolerantní k otcovým avantýrám. Další z postav je strejda Prošek z Luhu pod Bánovem, všeuměl, král pytláků, sžitý s přírodou u Křivoklátu a Berounky.
V první povídce ´Nejdražší ve střední Evropě´ tatínek naletěl a koupil rybník pouze s jednou rybou. Když to zjistil,nenechal si nic líbit a pomstil se tím, že bývalému majiteli rybníka prodal tu nejdražší bednu na králíky v celé Evropě.
Druhá povídka ´Ve službách Švédska´ poukazuje na tatínkovu podnikavost u firmy Elektrolux. V prodeji vysavačů a ledniček se stal mistrem světa, hlavně díky paní Irmě, do které byl tajně zamilován.
Povídka ´Smrt krásných srnců´ je asi nejznámější a byla dokonce zfilmována.Vypráví o tom, jak si odvážný otec dojel s Davidovou hvězdou na rozvrzaném kole pro srnce , aby jím nasytil své syny, kteří měli odejít do koncentračního tábora. To už se bál i kurážný Prošek. Za pytláctví a přechovávání „žida“ byla smrt. Spolu s Proškovým divokým vlčákem Holanem se mu to skutečně podařilo; a možná právě ten srnec zachránil život Jiřímu, který měl po návratu z koncentračního tábora 40 kg."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x43fa035765e9c.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Ota_Pavel.doc (38 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse