Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Ota Pavel - Smrt krásných srnců

Ota Pavel - Smrt krásných srncůKategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Ota Pavel

Životopisy spisovatele: Ota Pavel

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje stručný rozbor knihy Smrt krásných srnců od Oty Pavla, vhodné k maturitě. Obsahuje nejen děj, historii a kritiku díla, ale i život autora. Zpracováno podle pomocného schématu k charakteristice uměleckého textu.

Obsah

1.Forma
1.1.Literární druh
1.2.Výrazová forma
1.3.Literární žánr
1.4.Literární směr
1.5.Slovní zásoba
1.6.Kompozice
2.Obsah
2.1.Postavy
2.2.Děj
2.3.Čas, prostor
2.4.Hlavní myšlenka
3.Společensko-historické pozadí
3.1.Soudobí autoři
4.Autor
5.Inspirace
6.Kritika

Úryvek

"FORMA
Literární druh: epika

Výrazová forma: próza

Literární žánr: povídka (kratší příběh, většinou časově i místně určen, málo osob i dějových linií)

Literární směr: 20. století

Slovní zásoba: spisovný jazyk

Kompozice: Retrospektivní, kombinace ich a er formy. Skládá se z 8 povídek. V roce 1971 vydáno pouze 7, z politických důvodů, 1 neprošla cenzurou. Osmá povídka Běh nad Prahou vyšla v roce 1991.

OBSAH

Postavy:
-Leo Popper – otec autora, snílek, milující přírodu, rybaření a svoji práci. Odvážný v časech, kdy se to od žádného Žida nečeká, ale také milující ženy, pro které by udělal opravdu mnoho. Nic ho nezastaví, jde si za svým cílem. 
-Matka Oty, Hermína – tolerantní žena, vychovávající tři syny.Byla to rázná, racionální žena. 
-Ota Pavel – skvělý vypravěč těchto povídek. Špatnou a smutnou dobu obohatí humorem. 
-Strýc Prošek a pes Holan 
-Starší bratři Hugo a Jiří 

Děj:
-Nejdražší ve střední Evropě - tatínek naletěl a koupil rybník pouze s jednou rybou. Když to zjistil, nenechal si to líbit a pomstil se tím, že bývalému majiteli rybníka prodal tu nejdražší bednu na králíky v celé Evropě.(lednici bez agregátu)

-Ve službách Švédska – o tatínkově účasti u firmy Electrolux- v prodeji byl mistr světa už jenom kvůli své tajné lásce k paní Irmě

-Smrt krásných srnců – o odvaze otce, který s židovskou hvězdou dojel na kole pro srnce, a jím nasytil rodinu, než odejdou do koncentráku. Za pytláctví hrozila smrt.

-Kapři pro Wehrmacht –Nacisti tatínkovi seberou jeho milovaný rybník, on to samozřejmě nemůže přenést přes srdce. Až do doby výlovů chodí „své“ kapry krmit. Jednou v noci je pak tajně všechny vyloví.

-Otázka hmyzu vyřešena – tatínek začne po válce s prodejem mucholapek Bomba – chemik. Udělá s nimi terno, do svých obchodů zapojí také svého syna, ale nakonec s tím neuspěje. O pár let později tutéž mucholapku začali vyrábět Holanďané jako Sly Killer (zabíječ much) a zaplavili tím Evropu. 

-Prase nebude! - Předseda JZD nabídne tatínkovi Leovi, zda nechce krmit prasata. Tatínek do toho jde. S úžasným elánem se staral o prasata jako o svá vlastní, a proto se tatínkovi zaslíbilo, že si jedno prase bude moci odnést. Po nějaké době dostal oznámení, že prase nebude! Okamžitě se vším přestal, sbalil se a odešel. - protisocialistická

-Běh Prahou - Popisuje, jak se otec Popper rozhodl uspořádat předvolební závod jako agitaci pro komunistickou stranu. – zakázaná cenzurou, vyšla v roce 1991

-Králíci s moudrýma očima - prodali Popperovi chatu a koupili si domeček u Radotína. Tatínek si zavedl zvláštní chov králíků šampanů a maminka zatím úspěšně pěstovala krocany, slepice a prodávala vajíčka. Tatínek své králíky brával na výlety, jednou i na výstavu- z té byl dotčený, jeho králíci nevyhráli, tak je všechny pustil do volné přírody. Domů se vrátil až ráno v tak zbědovaném stavu, že se maminka lekla a zavolala sanitku. Před odjezdem ještě pověsil na vrátka cedulku s nápisem PŘIJDU HNED, ale už nikdy nepřišel."

Poznámka

Gymnázium

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x54e4e35d730cf.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
Smrt_krasnych_srncu_O.P..doc (36 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse