Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Paul Bowles: Vítr v Beni Midaru

Paul Bowles: Vítr v Beni MidaruKategorie: Americká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Paul Bowles

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce v úvodu stručně představuje amerického autora Paula Bowlese a poté nastiňuje podobu města, v němž se odehrává jeho povídka Vítr v Beni Midaru, postavu hlavního hrdiny a jeho životní příběh.

Obsah

1.
Autor
2.
Popis města
3.
Děj

Úryvek

"Vítr v Beni Midaru
Bowles Paul
Vítr v Beni Midaru je povídka málo známého amerického spisovatele, dramatika, skladatele a režiséra Paula Bowlese. Narodil se v New Yorku, ale většinu mládí strávil studiem hudby a literatury v Evropě. Mnoho let také žil a tvořil v severoafrickém Maroku, ráji kuřáků hašiše a marihuany. Drogy hrají v povídce význačnou roli a jejich přítomnost prostupuje celým dějem.
Beni Midar je vyprahlé pouštní město kdesi v Maroku, na úbočí hory uprostřed velkých skal. V domech kolem hlavní silnice mají své krámky španělští obchodníci. Hlavní budovou města jsou však velká kasárna - však také vojáci tvoří velkou část obyvatel města.
Jednou z hlavních postav příběhu je voják Driss, který byl do Beni Midaru povolán na osm měsíců. Díky tomu, že velitel jednotky, tzv. cabran, s ním sousedil v jeho rodném městě, si žije vcelku dobře (cabranova sestra např. oběma čas od času posílá jídlo).
V neděli, kdy se příběh odehrává, je v celém městě jako po vymření. Driss si proto vyjde na procházku za město. Vezme si pušku a vydá se do kopců. Při procházce narazí na pole tzv. hindijatas, kaktusových fíků. Natrhá plodů velkou hromadu a slupky odhazuje za sebe. Nedaleko stále slyší štěkot psa.
Po jídle si lehne do stínu a na chvíli se prospí. Po probuzení však zjistí, že puška zmizela. Vystrašený se vydá zpět do kasáren; cabranovi řekne, že pušku nejspíš ukradla nadpřirozená bytost, projevující se psím štěkotem. Cabran ho podezřívá, že pušku prodal, a proto ho nechá uvěznit.
Cabran se vydá na místo, které mu Driss udal, a najde pušku zaházenou slupkami. Vrátí se s ní do kasáren a Drissovi řekne, že zkusí poprosit džina, aby pušku našel. Poté ji tajně dá do jedné z cel, zapálí rituální vykuřovadlo a Drisse přivede. Ten si pomyslí, že cabran má nadpřirozenou moc.
Ze strachu se Driss rozhodne zlomit cabranovu kouzelnou moc. Pokusí se ho otrávit, ale cabrana na dvoře kasáren napadne jiný voják a zle ho pobodá. Přesto však dá Driss cabranovi do vína jed a má radost, že konečně zlomil jeho moc."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5154a2ad55e2d.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
P_Bowles_Vitr_v_Beni_Midaru.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse