Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Paulo Coelho: Veronika se rozhodla zemřít

Paulo Coelho: Veronika se rozhodla zemřít


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Paulo Coelho

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tento text podrobně seznamuje s románem Veronika se rozhodla zemřít od Paula Coelhu.

Úryvek

"Tisíce let civilizace udělaly ze sebevraždy tabu, urážku všech náboženských přikázání: člověk bojuje, aby přežil, a ne aby se vzdával. (…) Jestliže existuje Bůh (…), pak je mu jasné, že lidské chápání má své meze. To On stvořil tenhle zmatek, kde existuje bída, nespravedlnost, hrabivost, samota. Myslel to jistě dobře, ale nic kloudného z toho nevzešlo; jestliže Bůh existuje, bude velkomyslný k bytostem, které zatoužili odejít z téhle Země dřív, a možná se dokonce omluví, že nás tu přinutil žít. (…) Její pobožná matka říkávala: Bůh zná minulost, přítomnost i budoucnost. V tom případě ji poslal na svět s plným vědomím toho, že se nakonec zabije, a její čin jej ničím nepřekvapí.

Vezme si prášky a při čekání na to, až zaberou, nalistuje v časopise článek, který začíná otázkou "Kde je Slovinsko". Rozhodne se napsat rozhořčený dopis do onoho časopisu, že nevědí, kde je Slovinsko.

Její pokus o sebevraždu se však nepodaří a Veronika se procitá ve Villet - slovinském ústavu pro duševně choré. Díky jejímu dopisu do redakce časopisu ji považují za blázna, který chtěl spáchat sebevraždu kvůli tomu, že v časopisech nevědí, kde je Slovinsko. Veronika se dozvídá, že si prášky poškodila srdce a zbývají jí jen pár dní života.

„Šílenství je neschopnost sdělit své myšlenky. Jako bys byla v cizí zemi - všechno vidíš, rozumíš všemu, co se kolem tebe děje, ale nedokážeš se vyjádřit a nemůžeš od nikoho čekat pomoc, protože nerozumíš jazyku, kterým se tam mluví."
"Všichni už jsme to někdy pocítili."
"Všichni jsme tak či onak blázni."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49a6da0dab558.zip (14 kB)
Nezabalený formát:
Coelho_Veron_rozhodla_zemrit.doc (62 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse