Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Pavel Kohout: Kde je zakopán pes

Pavel Kohout: Kde je zakopán pes


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Pavel Kohout

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce shrnuje děj autobiografického románu, který se odehrává na konci šedesátých a v průběhu sedmdesátých let.

Obsah

1.
O autorovi
2.
Obsah díla

Úryvek

" Kohout utváří spolu se spisovateli Havlem, Klímou, Vaculíkem, Procházkou, filosofy Patočkou a Kosíkem, herci Landovským, Chramostovou a několika dalšími jádro českého disidentu sedmdesátých let. Jsou to léta zákazu vydávání jeho knih, hraní jeho her, odposlouchávání telefonů, nekonečného sledování, tajných schůzek s přáteli, ale také léta vzniku Kohoutových nejlepších děl. Pavel Kohout se svou neodmyslitelnou tvrdohlavostí odmítá podřídit absurdnímu režimu a vytrvale obesílá soudy, policii i samotného generálního tajemníka s presidentem a upozorňuje na nedodržování práv. V knize dále vypráví o nepovolených domovních prohlídkách a nesmyslných nekonečných výsleších, ale i o vzniku edice Petlice, protestu nazvaného Petice (předchůdkyně Charty 77) a o napínavém zrodu Charty 77. Autor popisuje absurdity režimu, které vrcholí čtrnáctidenní karanténou jeho i manželky díky nevinnému vtipu o kulhavce a slintavce, dovídáme se i o vzniku jeho románu Katyně a divadelních her a jejich úspěchu v zahraničí. Poutavé je tajné hraní her zakázaných autorů a jejich šíření v samizdatu nebo události, jež následovaly po uvedení Charty 77, zatýkání signatářů a únos manželky Jeleny či pohřeb filosofa Patočky a hon na potenciální účastníky, jenž mu předcházel. Pavel Kohout se velmi rychle stává osobou pro režim nepřijatelnou a byl by vládní garniturou rád viděn mimo republiku, jelikož ti nahoře dobře vědí, že je „ nenapravitelný “. Události dospějí k tomu, že je mu v létě roku 1977 sebrán byt na pražských Hradčanech, který tak miluje, a na němž velmi lpí. Režimu nepodléhá ani tentokrát a nabízený panelákový byt nepřijímá. Jelikož emigrovat nehodlá stěhuje se do svého víkendového sídla na Sázavu.
Během sedmdesátých let ztrácí autor mnoho přátel a stýkat se s ním může způsobit problémy komukoli, a tak zůstávají jen ty nejvěrnější. Kvůli kariéře s ním vztahy přetrhali např. herci Brzobohatý a Bohdalová a Vinklář. Postránecký s Přeučilem s nadšením podepisují Antichartu. Kamarády ztrácí Pavel Kohout samozřejmě i ty, jejichž jména nejsou známá, dokonce i někteří příbuzní se styku s ním bojí. Tyto bolestné události alespoň částečně vynahrazují chvíle trávené s nejbližšími na Sázavě nebo u Havlových na Hrádečku. Vyprávění obsahuje mnoho dojemných pasáží z nichž mě nejvíce zapůsobil silvestr na Hrádečku, kde Marta Kubišová po mnoha letech poprvé zazpívá.
A čas rychle utíká a paralely se přibližují až se konečně spojí. Je na čase popsat druhou linii.
Tato paralela je opět nesena událostmi, které prožíval Pavel Kohout se svojí, ovšem tentokrát jde pouze o snad nejnapínavější část jejich života, jež popisuje léto 1978. Pavel Kohout je vydírán. Ale tentokrát to nejsou jen plané výhrůžky, vše nasvědčuje tomu, že jde o profesionály. Záhy autor zjišťuje, že vyděračem je samotná STB, a protože on požádal o ochranu kriminálku, dochází k paradoxní situaci, kdy jedna část policie chrání spisovateli před formálně neznámými pachateli, které tvoří druhá policejní složka. Po Kohoutovi je požadován velký obnos peněz, dostanou se do nebezpečí, když se jim u auta zablokuje řízení, posléze brzdy, dostane se jim dosti nepříjemné osobní ochrany a výslechů je čím dál více. Stále častěji autorovi doporučováno, aby si vzal delší dovolenou a odcestoval z republiky. V tomto rychlém sledu událostí slaví Pavel Kohout své padesátiny a ještě netuší, že to je jeho poslední setkání s přáteli. Vše vrcholí vraždou jejich jezevčíka Edisona, po níž spisovatel odjíždí na roční stáž do Rakouska a návrat mu nebude umožněn."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: litx0059.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
Kde_je_zakopan_pes.doc (36 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse