Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Pearl Bucková: Dobrá země

Pearl Bucková: Dobrá zeměKategorie: Americká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Pearl Bucková

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce popisuje dílo Pearl Buckové Dobrá země. Nastiňuje život hlavní postavy, kterou je čínský rolník Wang Lung.

Obsah

1.
Děj

Úryvek

"Dobrá země
Bucková Pearl
Čínský rolník Wang Lung žije v chatrči společně se svým starým otcem. Živí se pěstováním kukuřice, obilí a rýže, na nichž závisí jejich životy. Za ženu dostane otrokyni O-Lan, služku z domu největšího boháče v kraji. Ta není příliš hezká, ale je pracovitá a poslušná, navíc téměř nemluví.
Po čase se Lungovým narodí syn. Začíná se jim lépe dařit, a tak může Wang odkoupit kus pole od boháče Chuanga. Jednoho roku však přijde veliká neúroda, která Wanga přinutí odejít na jih do města hledat obživu. Tam však Lungovi žijí velice nuzně, děti mají hlad a musí krást. Wang se také musí skrývat, aby nebyl odveden do armády.
Mohl by získat peníze prodejem dětí do velkého domu, ale nechce se k tomu snížit. Zúčastní se povstání chudáků a spolu s nimi vtrhne do boháčova domu, kde rozkradou mnoho cenností. Potom se konečně celá rodina může vrátit do rodného domu.
Wang pilnou prací opět zbohatne a kupuje další pole. Velké částky však platí loupežníkům, kteří ho neustále ohrožují. Wang zbohatne a své syny pošle studovat. Zamiluje se také do mladé dívky jménem Lotosový květ. Rodinné rozpory vyvrcholí, když Wang přivede Lotosový květ do domu. Postaví jí vlastní dům a zahrnuje ji dary, ale O-Lan se vzepře a odmítá jí sloužit.
Synové se brzy ožení, ale jejich ženy se stále hádají. Obě rodiny se od otce snaží získat co nejvíce peněz a polí, otec však na své půdě velice lpí. Teprve po smrti O-Lan si Wang uvědomí, jak ji měl rád a jak mu celý život pomáhala, aniž by se dočkala vděku.
Wang brzy umírá také, ale na smrtelné posteli klade synům na srdce, aby se drželi půdy, neboť jen ta je tím hlavním pro jejich život. Synové však již u otcovy smrtelné postele věděli, že všechna pole prodají a peníze si rozdělí."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5161332930914.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
P_Buckova_Dobra_zeme.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse