Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Ray Bradbury: 451 stupňů Fahrenheita

Ray Bradbury: 451 stupňů Fahrenheita


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Ray Bradbury

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Text velmi krátce shrnuje děj a styl 451 stupňů Fahrenheita od Raye Bradburyho. V závěru uvádí autorka svůj vlastní názor na knihu.

Obsah

1.
Děj
2.
Rozbor

Úryvek

"science - fiction

Autor: Ray Bradbury
Překlad: Jarmila Emmerová a Josef Škvorecký
Ilustrace: Karel Vodák
Nakladatelství: Svobodné slovo – Melantrich Praha (1957)

Děj:
Děj se odehrává ve velmi hektické budoucnosti, kdy lidé neustále někam spěchají, starají se pouze o vlastní potěšení, nezajímá je to, co se děje v jejich okolí, nikdy se nekochají přírodou a nepozorují ostatní lidi. Zásadně nečtou, knihy jsou považovány za zlo, které musí být zničeno.
Hlavním hrdinou je Guy Montag pracující jako hasič, který pomocí petroleje zakládá požáry a ničí tak knihy. Guy svoji práci miluje do té doby, než potká mladičkou sousedku Clarissu, která pochází z rodiny podivínů vzpomínajících na minulost, a vnese do jeho relativně šťastného života pochybnosti. Montag začne přemýšlet o tom, co se asi píše v knihách, a pár jich při zásahu odnese a ukryje. V práci oznámí, že je nemocný, ale velitel odhadne, co se děje. Guy může knihy odevzdat, spálit a vrátit se k normálu, být průměrným člověkem. To on ale neudělá, přečte nahlas ukázky poezie, když mají se ženou návštěvu, dostane se tak na seznam nelegálních držitelů knih a jeho dům má být zničen. Montag začne prchat, bojuje o holý život, když je pronásledován mechanickým Ohařem, ale díky starému profesorovi, s kterým se seznámil v parku, unikne a připojí se ke skupině bývalých vysokoškolských profesorů, kteří cestují z místa na místo, a každý z nich si pamatuje obsah nějaké knihy. Vypukne válka a město plné „šťastných a bavících se lidí“ je srovnáno se zemí. Poutníci se k němu vydají doufajíc, že knihám ještě neodzvonilo..."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4e2c2a56c99c1.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
451_Farenheita.doc (34 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse