Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Roald Dahl: Karlík a továrna na čokoládu

Roald Dahl: Karlík a továrna na čokoládu


Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Roald Dahl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tento text podrobně seznamuje s dějem Dahlova Karlíka a továrny na čokoládu, který byl pro velký úspěch i zfilmován.

Úryvek

"Roald Dahl : Karlík a továrna na čokoládu
Fantazijní příběh z roku 1964, s pokračováním - Karlík a velký skleněný výtah.
Karlík žije s rodiči a čtyřmi prarodiči v polorozpadlím domečku, kam se steží vejdou. Jí pouze zelí na všechny způsobya Karlík každý den toužebně obrací zrak k obrovské továrně na čokoládu.
Byla to největší a nejslavnější továrna na celém světě! Byla to WONKOVA ČOKOLÁDOVNA, patřící panu Willymu Wonkovi, největšímu vynálezci čokoládových dobrot, jaký se kdy narodil, který neměl rád žvýkačky.
Karlíkův dědeček Pepa vypráví Karlíkovi o panu Wonkovi - jak jednoho dne továrnu zavřel, protože mezi dělníky byla spousta špiónů. Po čase se v továrně opět začala vyrábět čokoláda, ale nikdo už nebyl zaměstnán.
Pak Willy Wonka náhle vydá prohlášení:
"Já, Willy Wonka, jsem se rozhodl, že pěti dětem umožním návštěvu své čokoládovny. Těchto pět šťastných provedu osobně celou továrnou a ukáži jim všechna tajemství a kouzla výroby. Nechal jsem vytisknout na zlatý papír pět Zlatých kupónů a těchto pět Zlatých kupónů jsem ukryl pod pět docela obyčejných obalů pěti docela obyčejných čokolád. Pět šťastných nálezců těchto pěti Zlatých kupónů bude jedinými smrtelníky, jimž bude dovoleno navštívit moji továrnu a prohlédnout si, jak to nyní uvnitř vypadá!"

Celá Karlíkova rodina by Zlatý kupón Karlíkovi přála, ale Karlík dostává jen jednu čokoládu za rok - k narozeninám.
První kupón najde tlustý hltoun Němec August Gdoule. Druhý rozmazlená holčička Veruka, jejíž tatínek skoupil kila Wonkovy čokolády, protože Veruka si dupla a za každou cenu chtěla Zlatý kupón mít. Třetí kupón objeví přebornice ve žvýkání Fialka Garderóbová, která neustále mele pusou a přežvykuje. Čtvrtým nálezcem je televizní maniak Miky Telekuk.
Zbyvá nalézt už jen jeden kupón, ale Karlík už ztratil naději. Dostal čokoládu k narozeninám předčasně, ale kupón tam nebyl. Dědeček dal Karlíkovi svůj jediný deseticent na další, ale ani tam nebyl.
Karlíkova tatínka, vyhodí z práce. Pak se ale stane zázrak a podviživený Karlík najde ve sněhu dolar a utíká si koupit hned dvě Wonkovy čokolády, aby se pořádně zasytil. Ve druhé čokoládě, Karlík najde poslední pátý Zlatý kupón.
V určený den se kromě davu zvědavců dostaví pět dětí a jejich rodičů před zamčenou bránu Wonkovy čokoládovny. Karlíka doprovází jeho dědeček Pepa.
Konečně se objeví pan Willy Wonka a zavede je do své továrny. Svou pouť skrz továrnu začínají ve velkém čokoládovém sálu - srdci celé továrny.
Hleděli do kouzelného údolí. Po obou jeho úbočích se táhly zelené louky a po jeho dně se valila mohutná hnědá řeka. Navíc byl uprostřed řeky ohromný vodopád - strmá skála, přes kterou se voda lámala a přepadala v jednolitém proudu, aby se pak dole roztříštila v kypícím, kolotavém víru bublin a pěny."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49a6db5c827a4.zip (15 kB)
Nezabalený formát:
Dahl_Karlik_tovarna.doc (64 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse