Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Robinson Jeffers: Hřebec grošák

Robinson Jeffers: Hřebec grošákKategorie: Profi práce, Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Robinson Jeffers

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Hřebec grošák, jehož autorem je Robinson Jeffers.

Obsah

1.
Robinson Jeffers: Hřebec grošák

Úryvek

"Hřebec grošák
Jeffers Robinson
Hřebec grošák se, stejně jako Hungerfield, odehrává v prostředí venkovské usedlosti v horách, nedaleko města Monterey. Hlavními hrdiny jsou Johnny, opilec a karbaník, jeho krásná žena Kalifornia a jejich malá dcerka Kristina. Kalifornia je ze čtvrtiny Indiánka.
Jednoho dne se Johnny vrátí z města s novým koněm, hřebcem. Kalifornia má zpočátku z koně strach a neví, kde ho Johnny vzal. Ten jí řekne, že koně a trochu peněz vyhrál v kartách. Za několik dní jsou Vánoce, ale Johnny nemá nic pro malou Kristinu. Po Kaliforniině naléhání jí dá peníze na dárky. Kalifornia se rozhodne dojet do města a koupit dárky sama.
Kalifornia druhého dne vstane velice brzy, aby do města stihla dojet. Cesta je dlouhá a nepříjemná, a tak má obavy, aby dojela včas. Je vskutku ošklivé počasí, zamračeno a vítr. Vezme si bryčku a starou kobylu a vyrazí do Monterey.
Ve městě nakoupí dárky pro Kristinu a whisky pro Johnnyho a vydá se na zpáteční cestu. Rychle se šeří a záhy se strhne silný liják a vichřice. Při přejíždění brodu uvízne bryčka v bahně a kobylka nemůže jít dál. Kalifornia se marně snaží vůz vytáhnout. Když se již zdá, že vše je ztraceno, řeku ozáří náhle světlo a Kalifornia spatří Jezulátko. Nasedne na kobylu, hračky si uváže do rance na záda a bez bryčky se vydá na cestu domů.
Když přijede, vypráví Kristině o zjevení a dá jí hračky. Je rozzlobená na Johnnyho kvůli hřebci, protože nemají dostatek píce na krmení. V noci vyjde domu podívat se na něj. Stojí u ohrady a nakonec se odhodlá na hřebci projet. Nic se jí nestane a hřebce opět vrátí do jeho ohrady.
Druhého dne večer se Johnny opije a pokusí se Kalifornii znásilnit. Ta uteče do ohrady k hřebci. Johnny vleze za ní, ale hřebec ho napadne. Kalifornia stojí u ohrady. Přiběhne Kristina a podá jí pušku. Kalifornia však místo hřebce úmyslně zastřelí Johnnyho. Teprve poté zastřelí koně."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a5033dc3f10.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
R_Jeffers_Hrebec_grosak.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse