Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Romeo, Julie a tma- rozbor

Romeo, Julie a tma- rozbor


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Jan Otčenášek

Životopisy spisovatele: Jan Otčenášek

Škola: Gymnázium, Tachov, Pionýrská 1370, Tachov

Charakteristika: Práce obsahuje rozbor knihy Romeo, Julie a tma. Popisuje zařazení do literárního kontextu, shrnutí děje a charakteristiku hlavních hrdinů. Dále také obsahuje hlavní myšlenku díla.

Obsah

1.
Zařazení
2.
Děj
3.
Hl.myšlenka
4.
Charakteristika hl.hrdinů

Úryvek

"Děj: Byl začátek druhé světové války. Po atentátu na Heydricha v Praze vyhlásili stanné právo. Židé byli pronásledováni a následně všichni odvlečeni do koncentračního tábora Terezín.
A v této době začíná příběh Pavla a židovské dívky Ester….
Pavel, puberťák, maturant, co neví, co chce a pořád se hledá. Ve skutečnosti však tajně touží po lásce. Má starší rodiče, kteří se o Pavla velmi bojí, protože je to jejich jediné dítě. Pavlův otec je krejčí a vedle jeho malé krejčovny má Pavel svůj kamrlík, malou zašívárnu. Jednou večer si přisedne v parku na lavičku k dívce, co svírá svůj kufřík a usilovně pláče. Snaží se jí pomoct a zajímá se, co se jí přihodilo. Po chvilce vzdorování mu všechno řekne. Jmenuje se Ester a je židovka, ráno byla předvolána k odchodu do koncentračního tábora, ale nedostavila se. Její rodiče už v Terezíně jsou a ona žila u tety. Pavel se impulsivně rozhodne Ester ukrýt u sebe v pokoji vedle krejčovny. Tam se potom schází a postupně se do sebe zamilují. Pavel je celou dobu zmítán těžkostí doby. Vidí a uvědomuje si všechny ty hrůzy, které jsou vůči československému národu páchány. Příběh se odehrává na pozadí atentátu na Heydricha. Pavel se však snaží Ester ochránit před hrůzami venku a nic jí neříká. Útěky a shánění jídla se stává čím dál tím těžší. Obzvláště po tom, co všechny potraviny jsou na příděl a je zakázáno vycházet na ulici po 22h. Ester v domě se však nedokáže utajit, objeví ji kolaborant Rejsek. Také na to přijde tovaryš Čepek a poví o tom Pavlovo tátovi. Společně s Pavlem pak naplánují, že Ester pošlou za tetou na venkov. To se však nestihne uskutečnit, protože tu noc jsou objeveni hledaní atentátníci a v ulicích řádí němci. Opilý Rejsek chce Ester najít a udat ji, protože se bojí o svůj život. Čepek se ji pokusí před ním schovat. Ona ale uteče. Utíká po ulici jako smyslů zbavená, nakonec si myslí, že přiběhla do zahrady rodičů, ale to už jí nacisti zadrželi a pravděpodobně zastřelili (to se v knize nedozvídáme). Pavel se ji samozřejmě další den vydává hledat, nic však nenajde… Příběh tedy končí Esterčiným sebeobětováním, nechce ohrozit Pavla ani jeho rodiče.
Hl. myšlenka díla: Autor se snaží vylíčit milostný příběh na pozadí tragických událostí. Láska mezi Pavlem a Ester se jim stává jedinou věcí, proč ještě chtějí v této době žít. Zobrazuje mladé lidi, co našly kousek štěstí v době temna. Nepodléhat špatné době ani situaci a jít si za svým."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x53d794286ea77.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Jan_Otcenasek_Julie_a_tma.doc (29 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse