Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Slohove práce > Rozhovor měsíce

Rozhovor měsíce


Kategorie: Rozhovor

Typ práce: Slohove práce

Škola: Gymnázium, Kolín III, Žižkova 162, Kolín III

Charakteristika: Slohová práce na téma fiktivní interview představuje českého génia Járu Cimrmana.

Obsah

1.
Úvodní informace
2.
Kde mistr byl a co dělal?
3.
Osobní informace
4.
Co bude dál?
5.
Nečekané přerušení

Úryvek

"Rozhovor měsíce
Je to opravdu neuvěřitelné. Když se poprvé objevila zpráva, že český velikán Jára Cimrman žije, moc jsem tomu nevěřila. Když však na trh pronikla zcela nová vakcína proti chřipce, premiérovi Janu Fischerovi přišel do detailu rozpracovaný plán na řešení ekonomické krize, který byl podepsán Náš Váš JC, a dokonce se na internetu objevila 3. věta k symfonické básni Kovář Jirsa, která se považovala za ukradenou nebo neexistující (pozn. red.: seminář ke hře Divadla Járy Cimrmana – Cimrman v říši hudby), už nemohlo být pochyb.
Pan Cimrman kontaktoval naši redakci a dohodli jsme se s ním na rozhovoru. Samozřejmě mě velice zajímalo, jak mistr vlastně vypadá. Bohužel asi den před termínem naší schůzky zatelefonoval do redakce a omlouval se, že se nebude moci dostavit z důvodu zaneprázdněnosti. Naštěstí se mi ho povedlo přesvědčit, takže jsme interview uskutečnili alespoň po telefonu.

Samozřejmě, první co bude naše čtenáře zajímat je to, jak jste se dožil tak vysokého věku?
No, řeknu vám to asi takhle. Já vlastně ani nevím. Nikdy jsem nekouřil, žil jsem zdravě a prostě jen zatím nepřišel můj čas. Proč by taky chodil, že? Musím toho ještě spoustu objevit a vybádat. Až to bude vše hotovo, tak snad budu moci v klidu umřít.

Mohu se zeptat, ve kterém roce jste se vlastně narodil? Máme několik různých letopočtů a nikdo neví, který je ten správný.
Bohužel, ani já sám to nevím. Narozeniny slavím každý rok 20.5., ale kolik mi je let, to netuším. Můj rodný list se ztratil dva roky po mém narození a díky mé genialitě už v raném mládí nikdo nevěděl, jak jsem stár, tedy vlastně mlád. Ale řekl bych, že na tom ani nezáleží. Důležité je, že jsem se vůbec narodil, a vše ostatní je nepodstatné.

Poslední zmínky o Vás máme někdy z roku 1917 a poté jste zmizel. Kde jste celou tu dlouhou dobu byl a proč jste se rozhodl vkročit do veřejného života až teď?
Žil jsem v ústraní, sledoval sem v klidu dění. Asi 20 let jsem se kromě jiného zabýval Darwinovou evoluční teorií, bohužel po roce 1939 už nebylo možno svobodně cestovat, tak jsem ji prozatím uložil do šuplíku. V letech druhé světové války jsem pracoval souběžně na několika projektech, ale dosud žádný nebyl dokončen. No a posledních 60 let mi prostě přišlo, že není vhodná doba na to, abych se jakkoli veřejně angažoval, zvlášť když nejsem ani Rus, ani komunista. Potěšila mne však práce ochotníků z Divadla Járy Cimrmana, kteří český národ seznamují s mým odkazem.

Pracoval jste někdy se Svěrákem?
Ano, se svěrákem jsem skutečně mnohokrát pracoval, např. při výrobě boudy pro začínající houslisty. Dokonce sem i svěrák vylepšil, bohužel nákresy i jediný exemplář shořely při požáru, který byl úmyslně založen doteď neznámými pachateli.
(pozn. red.: Mistr zřejmě nepochopil otázku, z časových důvodů jsme ale toto téma už dále nerozebírali)

Myslíte si, že právě teď je českému národu nejhůře?
Nikoliv. A jelikož blaničtí rytíři doposud nevyjeli, tak tomu tak nebylo ani v minulosti. Je pravda, že to zní trochu pesimisticky, ale věřil bych tomu, že českému národu nejhůře teprve bude. Musím však podotknout, že to bude zřejmě ve chvíli, kdy na tom budou všechny národy špatně. Tím pádem budeme mít s blanickými rytíři možná alespoň trochu navrch.

Věříte v Boha?
Ne, vždy jsem byl důsledný ateista. Až se skoro někdy bojím, že mě za to Bůh potrestá.

Přemýšlel jste už o případném působení v české politice?
Ano, ale mám pocit, že práce v ústraní je a bude mnohem přínosnější než vyspávání v parlamentu. Bohužel nynější politická veřejnost se nestará o blaho státu, nýbrž o blaho svoje. Proto jsem taky zaslal premiérovi návrh na řešení ekonomické krize a snad se s tím začne konečně něco dělat.

Jak se Vy, inovativní pedagog, díváte na úroveň současného českého školství?
Určitě zatím úroveň nedosáhla svého dna, čili jinak řečeno, není to zatím nejhorší. Bohužel od dob, kdy jsem stával před tabulí já a učil žáky o Komenském a Němcové, se toho mnoho změnilo. Nejhorší je nezájem. Všichni, jak žáci, tak učitelé, jsou trochu otráveni a protijed se bude těžko hledat.

Na čem teď právě pracujete?
Jsem na stopě jednoho velkého problému a myslím si, že už brzo najdu jeho řešení. Zatím Vám bohužel nemohu poskytnout více informací, ale bude to určitě přínosné a překvapivé.

Co děláte ve svém volném čase?
Já nějaký volný a nevolný čas nerozeznávám. Pokud byste se ptala na můj odpočinek, tak nejraděj…………

Bohužel, rozhovor s českým Leonardem Da Vinci byl v tento moment přerušen. Dosud jsme se nemohli s panem Cimrmanem spojit. Telefonní číslo je neustále obsazeno. Doufáme, že se nám někdy dostane té pocty a interview budeme moci dokončit. Sledujte další vydání našeho magazínu…"

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x504a4ddc34914.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
Rozhovor_Cimrman.doc (39 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse