Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Sigrid Undsetová: Kristina Vavřincová

Sigrid Undsetová: Kristina Vavřincová


Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Sigrid Undsetová

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zaměřuje na popis děje trojdílného románu zasazeného do Norska 14. století. Hlavní představitelkou románu je Kristina Vavřincová, druhou hlavní postavu představuje její muž Erland. V textu jsou uvedeni také Kristinin otec, sestra, švagr a synové. Důraz je kladen na popis nelehkého vztahu mezi Kristinou a Erlandem, zmíněny jsou i vzpomínky Kristiny po manželově smrti.

Obsah

1.
Trojdílný román
2.
Kristina a Erland
3.
Po Erlandově smrti

Úryvek

Kristina se narodila na bohaté usedlosti, zde také prožila své dětství obklopená lásku svého otce a matky. Když vyrostla, rodiče ji zasnoubili se synem otcova přítele. Kristina odchází do Osla, do kláštera, kde se seznamuje s lehkomyslným mužem, Erlandem. Ruší zásnuby a bojuje o to, aby se mohla vdát za milovaného Erlanda. Otec, který je proti jejich sňatku, nakonec svolí. Její bývalý snoubenec si vzal za ženu sestru Kristiny. Kristina má už šest synů. Její muž ji velmi miluje, ale nemá smysl pro hospodaření, a tak se musí Kristina o všechno starat sama. Erland odjíždí do válečného tažení, po návratu se stěhuje s Kristinou na její rodný statek. Kristina doufá v jeho nápravu, ale marně. Erland žije i nadále svým lehkomyslným životem. Kristině velmi pomáhá její švagr, bývalý snoubenec. Po hádce se ženou Erland od Kristiny odchází a usadí se na svém statku, kde za ním přichází jeho synové, kteří se snaží o usmíření rodičů. O to se snaží také Kristina. Mezitím umírá Kristinin švagr a její sestra se znovu provdala. Lidé v kraji Kristinu pomlouvali, její synové ji proti tomu chránili. Jednoho dne přijeli na jejich statek vojáci biskupa. Erland se to dozvěděl a přijel zpět. Vojáci uráželi Kristinu. Erland se s nimi dostal do hádky a při bitce byl těžce raněn a umírá.
Kristina pak žije na statku sama se svými syna, kteří se však brzy rozutekli po světě a doma zůstal jen jeden, který se oženil a vede hospodářství. Kristina, zestárlá a slabá, odchází ze statku. Přichází s poutníky do Osla, kde se dává k jeptiškám. Přitom neustále myslí na svého muže a na známých místech si vybavuje šťastné chvíle, které zde prožila s Erlandem. Ve městě se rozšířila morová epidemie. Kristina je také nakažena a umírá daleko od svých synů."

Poznámka

V názvu práce je uvedeno jako křestní jméno spisovatelky Kristina, Undsetová se však jmenuje Sigrid.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4a80444d12fdd.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Undsetova_Kristina_Vavrincova.doc (27 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse