Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 567 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2737 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Životopisy spisovatelů > Sir Walter Scott - životopis

Sir Walter Scott - životopis


Kategorie: Životopisy spisovatelů

Typ práce: Životopisy spisovatelů

Další díla spisovatele: Walter Scott

Životopisy spisovatele: Walter Scott

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Jedná se o stručný životopis slavného skotského básníka a spisovatele Waltra Scotta. Práce se věnuje období jeho dětství, studiím, počátku literární činnosti a přináší také několik informací o úspěchu jeho děl.

Obsah

1.
Dětství
2.
Studia
3.
Počátky literární činnosti
4.
Finanční potíže
5.
Waverley
6.
Ivanhoe
7.
The Bride of Lammermoor
8.
Smrt

Úryvek

"Skotský básník, spisovatel a jeden z hlavních představitelů romantismu se narodil 15. Srpna 1771 v Edinbourgu a dětství následně strávil u svého dědečka na Anglicko-Skotském pomezí. Už v této době mu zcela učarovala lidová slovesnost a pohádky z této oblasti.
Po vzoru svého otce vystudoval práva roku 1792 na Edinbourgské univerzitě a v letech 1806-1830 pracoval u tamějšího nejvyššího soudu. Ještě před studii se však na toto studium rok připravoval, během tohoto období obcházel okolí města a vždy když ho nějaký přírodní útvar inspiroval, napsal o něm nějaké dílo. V průběhu studií se seznámil také s několika význačnými tehdejšími spisovateli jako Thomas Blacklock, kteří ho inspirovali na cestě spisovatele a básníka. Roku 1812 se spřátelil s anglickým básníkem lordem Byronem a nechal se ovlivnit jeho romantismem.
V 25 letech začala jeho pravá literární činnost. Nejdříve začal překládat díla z Němčiny, poté vydal trojsvazkovou kolekci Skotských balad.
Skutečně se však proslavil až vydáváním svých děl do novin a dalším prodáváním tištěných básní.
Na obživu zatím však ani tyto příjmy nestačili, což musel změnit kolem roku 1814, když se dostal do finančních potíží. Tehdy napsal dílo Waverley. Tato povídka se stala natolik úspěšnou, že přestal všechny další vydávat pod svým jménem, nýbrž jej nahradil pouhým: „Od autora Waverley“. Nebo se mu tehdy jako velice úspěšnému autorovi přezdívalo „The Wizard of North“."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4cd67ecd7a23c.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Sir_Walter_Scott_zivotopis.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse