Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Smrt krásných srnců- Ota Pavel: maturitní rozbor díla

Smrt krásných srnců- Ota Pavel: maturitní rozbor dílaKategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Ota Pavel

Životopisy spisovatele: Ota Pavel

Škola: Gymnázium, Třinec, příspěvková organizace, Třinec

Charakteristika: Jedná se o maturitní zpracování autobiografické knihy 7 povídek Oty Pavla Smrt krásných srnců.

Obsah

1.
Literárně- historický kontext
2.
Informace o autorovi (životopis, dílo)
3.
Charakteristika díla

Úryvek

"LITERÁRNĚ- HISTORICKÝ KONTEXT
Docházelo k hromadným emigracím. Hlavním tématem literatury se stala 2. sv. v. Požadována svoboda umělce (projevy Hrubína, Seiferta). Vydávána díla dříve zakázaných autorů (literární rehabilitace). Roku 1968 se stal prezidentem Svoboda. 21. srpna 1968 ČSR obsazena vojsky Varšavské smlouvy. Projevy odporu byly potlačeny. Jan Palach a Zajíc se upálili. Charta 77 upozornila na porušování lidských práv (Havel, Patočka, Hájek). Další autoři: Seifert (Maminka, Morový sloup), Kohout (Katyně, Kde je zakopán pes), Páral (Soukromá vichřice, Mladý muž a bílá velryba), Hrabal (Ostře sledované vlaky, Obsluhoval jsem anglického krále), Vaculík (Sekyra, Český snář), Kundera (Směšné lásky, Žert).
AUTOR- Otto Popper
Pocházel z žid. rodiny. Po transportu bratrů a otce do koncentračního tábora žil sám s matkou. Po válce se s rodinou vrátil do Prahy a vystudoval obchodní školu. Roku 1949 nastoupil do sportovní redakce ČSR rozhlasu. Původně publikoval články se sportovní tématikou. Na ZOH v Innsbrucku (1964) u něj propukla duševní choroba. Ve svých dílech často používal zkratky, metafory, hyperboly, ironie. Další díla: Jak jsem potkal ryby, Zlatí úhoři, Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Pohár od Pánaboha.
CHARAKTERISTIKA DÍLA- próza, epika, sbírka povídek
Hlavní téma je dětství autora. Objevují se motivy antisemitismu, protektorátu, přírody, rybaření, rodiny, přátelství. Děj se odehrává před, během i po 2. sv. v. v okolí Berounky, Praha, Buštěhrad, Křivoklátsko. Příběhy jsou vyprávěny chronologicky i retrospektivně. Psáno v ICH- formě, kniha obsahuje 7 povídek. Je použit spisovný i hovorový jazyk. Využívá citové zabarvení, subjektivitu, nářečí, slang, přímou řeč, vulgarismy. Vypravěčem je autor a vystupuje jako jeden ze synů hlavní postavy. Autobiografické dílo obsahuje vážné i humorné povídky ze života autorovy rodiny. Zabývá se útrapami války, ale i štěstím a veselím. Povídky jsou oslavou přírody (časté chytání ryb). Velkou roli hrají vztahy mezi lidmi a velká obětavost rodičů. Dílo bylo přijato kladně. V knize vystupují skutečné postavy a jejich osud."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x54b06a054de1b.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Smrt_krasnych_srncu_Ota_Pavel.doc (28 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse