Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Stefan Zweig: Svět včerejška

Stefan Zweig: Svět včerejška


Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Stefan Zweig

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tento text seznamuje s autobiografickým románem Svět včerejška rakouského prozaika Stefana Zweiga. Zmiňuje dobu a místo děje, vyjmenovává hlavní postavy. Dále se věnuje popisu děje. V epilogu informuje o autorově sebevraždě. Zabývá se hlavní myšlenkou díla a jazykovým zpracováním. Jako úryvek z díla je vybrán autorův dopis na rozloučenou. Závěr obsahuje osobní hodnocení autora seminární práce na analyzovanou knihu.

Obsah

1.
Doba a místo děje
2.
Hlavní postavy
3.
Obsah díla
4.
Epilog
5.
Hlavní myšlenky
6.
Jazykové zpracování
7.
Ukázka z díla
8.
Hodnocení

Úryvek

"Autorovi se podařilo nejít do války. Díky známostem dostal práci ve vojenském archivu. Vydal se do Polska sbírat vyhlášky zbylé po Rusech. Nebyla to pro něj příliš namáhavá práce, stíhal pozorovat okolní krajinu, lidi, mravy. Pomáhal také záchranářům s raněnými. Napsal hru Jeremiáš. Nepočítal s jejím uvedením (byla protiválečná) - vydal ji jen jako knihu. Dostal nabídky od německých divadel na uvedení v době míru. Velkým překvapením však bylo, že mu divadlo v Curychu nabídlo okamžité provedení. Kupodivu získal celkem hladce povolení k cestě do Švýcarska. Zde se setkal se svými starými přáteli (Rolland). Zanedlouho skončila válka. Autor se kupodivu vrátil do Rakouska. Pozoroval zde bídu, inflaci, šmelinářství a psal knihy. Rakousko se celkem rychle vzpamatovalo. Jeho hry a knihy se stávaly oblíbenější a prodávanější. Jel do Itálie a zjistil, že Italové už nemají k Rakušanům takový odpor jako dříve. Poprvé uviděl pochodující agresivní nacionalisty a uvědomil si budoucí nebezpečí pro Evropu a svět. Později vídával podobné věci i od Hitlerovy mládeže v Německu. Cestoval ještě do Belgie, Francie a poprvé také do Ruska. Přednášel zde na vzpomínkové akci za L. N. Tolstého. Všichni se k němu chovali slušně, vypadalo to, že socialismus = idyla. Dostlal však anonymní dopis, že vše není tak růžové a je stále sledován. Jak se Hitler chopil moci, začali mu zakazovat knihy, hry. Naposledy se podařila opera tvořená spolu s Richardem Straussem. Cestoval do Anglie. Těsně před válkou se vrátil do Rakouska, aby se rozloučil. Nikdo nebral jeho varování vážně. Hitlerova taktika postupně přidávat se osvědčila. V Anglii sledoval Chamberleinovu snahu o mír za každou cenu. Britové byli celí šťastní z Mnichovské dohody - odvrátili přece válku - obrovské nadšení! 1. září 1939 se vydal na úřad s žádostí o uzavření sňatku se svou druhou ženou - zrovna přiběhl úředník, že Němci vpadli do Polska - válka. Sňatek musel počkat. Tímto kniha končí.

Epilog: Autor se odstěhoval do Brazílie, kde ve městě Petropolis spáchal v noci z 22. na 23. února sebevraždu (otrava jedem). Dopis na rozloučenou - úryvek.

Myšlenky: Válka je strašná. Musíme vytvořit internacionální, kosmopolitní Evropu - nadnárodnost.

Jazykové zpracování: Psáno čtivým jazykem. Autor se snažil vynechat zbytečné popisné pasáže. Stefan Zweig uměl německy, francouzsky, italsky, anglicky, řecky a latinu. Proto se zde velmi často vyskytují věty a pasáže v těchto jazycích (například citáty W. Shakespeara). "

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4a803e5a62d87.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
Zweig_Svet_vcerejska.doc (40 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse