Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Stephen King: Nekuřáci, a. s.

Stephen King: Nekuřáci, a. s.


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Stephen King

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce shrnuje obsah povídky Nekuřáci, a. s., pocházející ze souboru Stephena Kinga Mrtví se někdy vracejí. Nejprve uvádí vybrané bibliografické údaje o knize, heslovitě povídky časově a místě zařazuje a jednou větou dílo hodnotí. Poté jmenuje hlavní postavu vybrané povídky Nekuřáci a. s., jejíž děj je zachycen v následujícím oddíle. Práci doplňuje ukázka z dané povídky.

Obsah

1.
Bibliografické údaje
2.
Místo a čas děje povídek
3.
Vlastní hodnocení knihy
4.
Hlavní postava povídky Nekuřáci, a. s.
5.
Obsah povídky Nekuřáci, a. s.
6.
Ukázka z povídky

Úryvek

"MRTVÍ SE NĚKDY VRACEJÍ

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Odeon, 1992
Místo děje: hlavně stát Maine
Kdy se děj odehrává: 70. léta 20. stol.
Vlastní hodnocení: Čtivá, chvílemi napínavá a chvílemi hororová kniha.
Povídka: Nekuřáci, a. s.
Hlavní postavy: Richard Morrison

Obsah: Morrison, zapřisáhlý kuřák, potká po roce svého podobně orientovaného kamaráda, Jimmyho McCanna. Ten se ale pochlubí, že už nekouří a když se Morrison zeptá, jak to udělal, doporučí mu firmu Nekuřáci. Nechce ale prozradit nic o metodách, které používají, akorát řekne, že je to spolehlivé. Když mu ale Morrison řekne, že ztloustl, Jimmy se zachmuří a raději odejde. Morrison se rozhodne, že to vyzkouší, ale jen tak, aby se pobavil. V Nekuřácích se dostane k muži, který vede „terapie“. Ten se jmenuje Vic Donatti a hned na začátku mu dá podepsat mlčenlivost. Potom mu klade otázky typu: „Jste ženatý? Jak se jmenuje manželka? Milujete ji? Máte děti? Kde studuje váš syn?“ Richard mu na ně neochotně odpoví a pak se rozloučí, další termín si sjednají na další den. Když druhý den přijde, vypoví mu Donatti, jak bude probíhat „terapie“. Morrison bude 24 hodin denně sledován. Pokud si zapálí jednou, dostane jeho žena elektrický šok v místnosti, které Donatti říká důvěrně „králíkárna“ (je v ní králík u žrádla, když se chce najíst, dostane z podlahy elektrický šok, takže přestane jíst a vyhladoví). Pokud podruhé, dostane šoky on. Potřetí oba dva, počtvrté by mu zbili syna, popáté šoky pro oba plus ještě zbití manželky a syna. Morrison je v šoku, ale opravdu vydrží a nezapálí si. Až jednou, když sedí v autě v zácpě v dlouhém a neosvětleném tunelu, to nevydrží a zapálí si. Další den musí přihlížet tomu, jak jeho žena podstupuje trest za první přestupek. Žena se na něj ale nezlobí a je šťastná, že přestal kouřit. Pak už si doopravdy nezapálí, ale zase ztloustne. Donatti mu předepíše dietu, sport a určí mu maximální váhu. Pokud tu překročí, uřízne jeho manželce malíček. Pokud se mu ani potom nepodaří zhubnout, přijdou na řadu další prsty. Po čase, když sedí v baru, doporučí Nekuřáky a. s. dalšímu známému. A když jednou jde se svou manželkou ven, potká Jimmyho s jeho ženou, které chybí malíček…

Ukázka: Firma Nekuřáci a. s., vysvětloval dál Donatti, užívá desetistupňové škály trestů. Šestý, sedmý a osmý stupeň spočívají v dalších návštěvách králíkárny (se zvýšeným napětím) a ve vážnějších výprascích. Devátý stupeň by znamenal, že by někdo jeho synovi přerazil ruce.
„A desátý?“ zajímal se Morrison s vyschlými ústy.
Donatti smutně zavrtěl hlavou. „Pak už to vzdáváme, pane Morrisone. V tom případě se stanete součástí nenapravitelných dvou procent.“
„Vážně to vzdáváte?“
„V jistém smyslu.“ Otevřel jednu ze zásuvek psacího stolu a položil na něj pětačtyřicítku s tlumičem. S úsměvem pohlédl Morrisonovi do očí. „Ale ani ta nenapravitelná dvě procenta už nikdy nekouří. Za to ručíme.“"

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4ec11895200b3.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
S_King_Nekuraci.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse