Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Stephen King: Osvícení

Stephen King: Osvícení


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Stephen King

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s obsahem knihy Osvícení amerického spisovatele Stephena Kinga. Věnuje se stručnému popisu děje a charakteristice postav.

Úryvek

"Popudlivý spisovatel a bývalý alkoholik Jack Torrance přijímá práci v coloradském hotelu Overlook jako zimní správce, poté co kvůli své násilnické povaze ztratí své učitelské místo. Hotel bývá celou zimu odříznut od okolního světa a Jack zde chce dokončit svou hru ve společnosti své manželky Wendy a syna Dannyho. "Důležitý blbeček", ředitel Ullman ho varuje, že zde dříve došlo k tragédii - bývalý zimní správce Delbert Grady se v izolaci zbláznil a zabil sebe hned poté co zabil svou ženu a dvě dcerky.

Při příjezdu do hotelu se rodina Torrencových při prohlídce hotelu seznámí s černým kuchařem Dickem Hallorannem. Hallorann pozná, že malý Danny má mimořádné, nadpřirozené schopnosti - je "osvícený", stejně jako je osvícený Dick, i když v menší míře.

Dick Dannyho varuje před hotelem, především před pokojem číslo 217, a pak odjíždí na Floridu. Hotel je posedlý jakousi mocí, kterou citlivě vnímají právě "osvícení". Dannyho trápí děsivé vize věcí, které se v hotelu udály v minulosti.

Nejen Dannymu se však stávají podivné věci. Hotel se postupně pokouší posednout Jacka. Když Dannyho v pokoji č.217 napadne mrtvá stará žena, Wendy zprvu obviňuje a pološílený Jack, nabádaný hotelovými přízraky, se pokusí Wendy a Dannyho zabít roqueovou palicí.

Zachrání je Dick, kterého Danny telepaticky přivolal z Floridy. Celý hotel, s Jackem, s oživlými keřovými zvířaty, i s celým pokojem 217 shoří po výbuchu přetlakovaného kotle."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49d66c7d25960.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
King_Osviceni.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse