Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Thomas Hardy: Starosta casterbridgeský

Thomas Hardy: Starosta casterbridgeskýKategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Thomas Hardy

Životopisy spisovatele: Thomas Hardy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Po místním a časovém zasazení, uvedení hlavních postav a vlastního názoru na knihu líčí práce děj románu Starosta casterbridgeský Thomase Hardyho. Nechybí ukázka z knihy.

Obsah

1.
Autor, nakladatelství
2.
Místo a čas děje
3.
Hlavní postavy
4.
Vlastní hodnocení
5.
Děj
6.
Ukázka
7.
Další díla

Úryvek

"Autor: Thomas Hardy (1840- 1928)

Nakladatelství: Tok v roce 1999

Místo děje: Anglie

Kdy se děj odehrává: první polovina 19. století

Hlavní postavy: Michael Henchard, Susan Henchardová, Elizabeth- Jane, Donald Farfrae, Lucetta

Vlastní hodnocení: Docela pěkná kniha, jsou tam hodně rozsáhlé popisy, což mi někdy vadilo, ale jinak se to dalo číst opravdu dobře.

Obsah: Děj této knihy se odehrává v první polovině 19.století. Hlavní postavou je Michael Henchard. Celý román začíná jeho příchodem společně s manželkou Susan a dcerkou Elizabeth-Jane do Weydon-Priorsu, kde se zrovna konal trh. Všichni byli po cestě unaveni a tak se rozhodli v jednom ze stanů, kde se prodávala ovesná kaše, občerstvit. Henchard si po chvíli všiml,že hospodská za poplatek přidává do kaše pašovaný rum a tak si začal objednávat. Po pár porcích kaše začal být pánovitý a s vervou se vrhal do sporů, byl naštvaný na svou chudobu a hlasitě litoval toho jak moc brzy se oženil. Susan byla na tyto poznámky zvyklá a tak dělala, že neslyší. Netrvalo dlouho a Michael začal vykřikovat,jak moc rád by svou ženu i s dítětem prodal. Chtěl za to 5 guineí. Nejprve nikdo neprojevoval zájem, ale pak se nečekaně ve vchodu do stanu objevil cizí muž a jeho nabídku přijal - byl to námořník Newson. Susan nic nenamítala a ochotně s cizincem odešla.
Když se Henchard ráno probudil, sám nemohl uvěřit tomu co v opilosti provedl a přísahal, že od této události se 21 let nedotkne alkoholu. A byl odhodlaný svou rodinu najít, ale marně, dozvěděl se, že osoby odpovídající jeho popisu odcestovaly za moře. A tak se rozhodl odejít do městečka Casterbridge na vzdáleném konci Wessexu. Tam se mu podařilo vybudovat si dobré místo ve společnosti a dokonce se stal i starostou Casterbridge.
Asi po 18 letech se už Newson nevrátil z jedné plavby a tak se Susan rozhodla, že najde Hencharda. Ten měl v té době zrovna potíže v obchodu s obilím a tak sháněl někoho na místo správce obchodu obilím, na toto místo se mu podařilo sehnat velice nadějného, schopného a mladého Skota - Donalda Farfrae. Ten je pro něj obrovským přínosem.
Po nějaké době se Henchard setkal se Susan a jelikož Elizabeth o podivném obchodu před mnoha lety nevěděla, rozhodli se, že jí nic neřeknou a Michael si Susan znovu vezme za ženu a zabezpečí je. Donald se záhy stal Henchardovým důvěrným přítelem a tak mu svěřil, že mezitím, co neměl o Susan žádnou zmínku seznámil se a sňatek slíbil Lucettě, k níž teď cítil morální povinnost. Brzy se ale přátelství změnilo na chladný odstup a později až v nenávist. Farfrae se totiž stal oblíbenějším mezi lidmi, než byl Henchard. Vedl lépe obchod, měl lepší nápady, byl mladší… A také se trochu zajímal o Elizabeth-Jane, což Henchardovi jen dodalo. Rodinná pohoda, která u Hencharda panovala, netrvala dlouho. Susan onemocněla a záhy na to zemřela. Brzy po smrti své ženy sdělil Elizabeth-Jane něco o své minulosti- to, že je jejím otcem. Susan po smrti zanechala dopis, který měl Henchard otevřít až v den Elizabethiny svatby. Henchard však dopis i přes to otevřel. Dozvěděl se z něj, že dítě, které s ním měla zemřelo a tato Elizabeth-Jane je dcerou Newsona. Henchard se od té chvíle začal k Elizabeth chovat odměřeně, znechuceně a pohrdavě a svým chováním se jí snažil všemožně dostat z domu. Ani v obchodech se mu příliš nedařilo a spěl ke krachu, zatímco Farfraeovi obchody jen vzkvétaly. Jednoho dne Elizabeth potkala neznámou dámu a ta vyslechla její potíže s otcem a nabídla jí, že u ní může žít jestli bude chtít, což Elizabeth samozřejmě přijala. Zanedlouho se ukázalo, že onou neznámou dámou byla Lucetta, která se dozvěděla o smrti Susan a proto se rozhodla přijet do Casterbridge. Po nějaké době se shodou okolností Lucetta seznámila s Donaldem Farfraem. Netrvalo dlouho a zamilovala se do něj a tak už v zárodku zadusila přízeň, kterou věnoval Elizabeth. Henchard chtěl dostát svým morálním závazkům a nabídnout Lucettě sňatek, ale brzy pochopil, že ta už věnuje svou náklonnost někomu jinému. Když zjistil,že tím mužem je Farfrae, jeho nenávist k němu se začala prohlubovat a místo, které u něj Donald zastával, nabídl někomu jinému. Farfrae se v obchodech osamostatnil a brzy byl úspěšnější než Henchard. A když vyšla najevo pravda o jeho pohnuté minulosti, přišel i o místo starosty. Avšak nejvíc ho zdrtila zpráva o Lucettině sňatku s Farfraem. Elizabeth už déle nemohla u Lucetty zůstat a tak se odstěhovala do vlastního bytu. Henchard brzy využil tajemství o Lucettině vztahu s ním a začal jí vydírat, aniž by si následky svého chování uvědomoval."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x508a9c9a993f7.zip (14 kB)
Nezabalený formát:
T_Hardy_Starosta_casterbridgesky.doc (48 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse