Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Václav Havel: Protest

Václav Havel: ProtestKategorie: Česká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Václav Havel

Životopisy spisovatele: Václav Havel

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Protest, jehož autorem je Václav Havel.

Obsah

1.
Václav Havel: Protest

Úryvek

"Protest
Havel Václav
Protest je jednoaktová hra Václava Havla, která se, stejně jako většina ostatních Havlových her, odehrává v dusném prostředí totalitního Československa. Jejím dějištěm je kancelář a hlavními osobami dva muži – Staněk a Vaněk. Staněk je vysoký úředník, zatímco Vaněk, jeho dávný přítel, disident a spisovatel. Postava Vaňka v sobě nese i mnohé autobiografické prvky.
Staněk s Vaňkem se již dlouhá léta nevídali, jejich cesty se rozdělily již v mládí, kdy dal Staněk přednost zajištěnému místu ve státní správě před nejistou a riskantní existencí disidenta. Vaněk strávil nějaký čas ve vězení, bojuje za lidská práva, s přáteli organizuje protesty, petice a neoficiální kulturní akce. Nyní se po letech scházejí ve Staňkově přepychové kanceláři, kam Vaněk přichází, zutý a v ošuntělém obleku, na přítelovo zatím blíže neurčené pozvání.
Zpočátku se oba baví především o společné minulosti a přátelích, o mladickém idealismu, o tom, jak se jim za mlada zdálo vše snadné a jednoduché. Staněk si je dobře vědom toho, že narozdíl od Vaňka se svých ideálů a plánů do budoucna vzdal kvůli materiálním výhodám a trápí ho svědomí. Sám před sebou si připadá jako zrádce a dobře ví, že stejně o něm smýšlejí i jeho někdejší přátelé - stále se však pokouší působit dojmem člověka, který ještě zcela nerezignoval. Ze všech sil se snaží ve Vaňkovi vzbudit dojem, že jeho názory se nezměnily, že nikdy nepřestal smýšlet jako on.
Posléze však v hovoru přejde ke svému problému – byl zatčen písničkář Javůrek, se kterým Staňkova dcera čeká dítě. Staněk proto Vaňka žádá, aby zorganizoval petici, protesty, zkrátka se nějak zasadil o Javůrkovo propuštění poté, co Staňkův vlastní pokus o intervenci ztroskotal.
Vaněk ho však překvapí, když mu sdělí, že petice na Javůrkovu podporu již existují. Vytáhne je z aktovky a žádá Staňka o podpis. Ten však odmítne – má strach a nechce riskovat své postavení, když petice již existují. Vaňka již nepotřebuje a vyprovází ho."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a20187cbe05.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
V_Havel_Protest.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse