Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Valja Stýblová: Dům u nemocnice

Valja Stýblová: Dům u nemocnice


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Valja Stýblová

Škola: Gymnázium Aloise Jiráska, Litomyšl, T. G. Masaryka 590, Litomyšl

Charakteristika: Práce je zápisem do čtenářského deníku o knize Dům u nemocnice od české spisovatelky a lékařky Valjy Stýblové. Hlavní postavou je dívka Víťa, která nemá jednoduchý život, ale i přes všechny překážky se nakonec stane lékařkou. Práce shrnuje děj knihy a dodáno je i vlastní zhodnocení a charakteristika autorky.

Obsah

1.
Valja Stýblová
2.
Děj knihy
2.1.
Dětství Víti
2.2.
Studium
2.3.
Práce v nemocnici
3.
Vlastní zhodnocení

Úryvek

"autor: Valja Stýblová
hlavní postavy: Víťa, Lída, Vlastík

Valja Stýblová pracovala jako profesorka neurologie na lékařské fakultě univerzity karlovy. Zná dobře prostředí a poměry kliniky. Tím, že je neustále ve styku se studenty dokáže se s nimi velice dobře sžít. Chápe zájmy, problémy, radosti, těžkosti jejich studentského života. Zaměřila se na psaní knih se zdravotnickou tématikou.

Tato kniha líčí příběh dívky Víti. Bylo to hodné a laskavé děvče, které chtělo každého potěšit, přestože její život nebyl příliš sladký. Byla drobnější postavy, ale snažila se maminkou ve všem zastat.
Víťa měla dva sourozence. Sestru Lídu a bratříčka Vlastíka. Její nevlastní maminka ju neměla moc v lásce. Bydleli na venkově a proto měli hodně práce. Víťa musela pomáhat. Chtěla jít na zdravotnickou školu do Prahy, protože se chtěla stát zdravotní sestrou. Nevěděla ale, jestli ji tam vezmou, protože na vysvědčení měla dvě trojky. Měla strach, zda udělá přijímací zkoušky. Vítě zkoušky slavně nedopadly, ale nakonec ji přece přijali.
Moc se jí tam nedařilo, s děvčaty si nerozuměla. Nejprve chtěla z Prahy odejít, ale pak si to přece rozmyslela a zůstala tam. Děvčata chodila do tanečních, tak si Víťa řekla, že se tam také podívá, ale vůbec se jí tam nelíbilo.
Jednou přivlekli do nemocnice chlapce, který se poranil v autě. Byl rád, když se na něho přišla Víťa podívat. Po čase však zemřel.
Blížila se maturita. Víťa se bála, aby ji zvládla. Ta však dopadla výborně. Po maturitním plese se dozvěděla, že se jí vyplnil její dávný sen. Třídní učitelka jí sdělila, že bude pracovat na dětském oddělení. Víťa měla z té noviny velkou radost.
Knihu jsem se zájmem četla. Pojednává o děvčatech našeho věku. Spisovatelka zde líčí jejich všední život na internátě, ve škole i v nemocnici, což je místo jejich praxe. Pravdivě jsou zde zachyceny vztahy mezi mladými lidmi.
„Lidé jsou v nemocnici většinou hrozně sami, opuštění ode všech. Do Vítina tíživého smutku se prodírá odhodlání. Musí je mít všechny ráda, tak aby to pocítili, aby jim bylo aspoň o něco lehčeji.“"

Poznámka

Součástí práce je drobná ilustrace.

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51164b1cf017a.zip (16 kB)
Nezabalený formát:
V_Styblova_Dum_u_nemocnice.doc (39 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse