Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 475 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2698 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Victor Hugo: Chrám Matky Boží v Paříži

Victor Hugo: Chrám Matky Boží v Paříži


Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Victor Hugo

Životopisy spisovatele: Victor Hugo

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Krátká práce seznamuje s knihou Chrám Matky Boží v Paříži, jejímž autorem je Victor Hugo. Obsahuje charakteristiku postav, rozepisuje se o ději a následně uvádí znaky romantismu a realismu, které je možno v románě najít.

Obsah

1.
Postavy
1.1.
Quasimodo
1.2.
Esmeralda
1.3.
Klaudius Frollo
1.4.
Phoebus de Châteaupers
1.5.
Petr Gringoir
2.
Děj
3.
Znaky romantismu
4.
Znaky realismu

Úryvek

"Chrám Matky boží v Paříži - Victor Hugo

Postavy:
► Quasimodo je ošklivý, hrbatý, kulhavý, jednooký a hluchý zvoník od Matky boží. Ve svém nitru je citlivý, ušlechtilý, věrný, oddaný a vděčný romantický hrdina, ze kterého jen společnost svými nadávkami a posměšky udělala člověka, který je odtažitý a žije jen ve společnosti zvonů a kamenných soch.

► Esmeralda je krásná, mladá, temperamentí a soucitná tanečnice, nejspíš cikánského původu (tak se domnívají občané Paříže). Jméno dostala podle amuletu, který nosí na krku - váčku ze zeleného hedvábí se smaragdem uprostřed (slovo smaragd ve španělštině znamená esmeralda). Dívka s sebou vodí kozu Džali s pozlacenými kopýtky a růžky.

► Klaudius Frollo je arcijáhen (tedy jakýsi správce chrámu Matky boží). Měl by být hodný a vzorem pro lidi, ale kvůli lásce k Esmeraldě je schopen i zabít. Je to pokrytec.

► Phoebus de Châteaupers je důstojník, pro Esmeraldu, která ho miluje, ideál krásy a ušlechtilosti. Je dost sprostý.

► Petr Gringoir je básník, filozof. Stane se symbolickým manželem Esmeraldy. Oblíbil si její kozu Džali.

Děj:
Příběh se odehrává ve středověké Paříži za vlády francouzského krále Ludvíka XI (15. století).
Malého Quasimoda se v dětství ujal kněz Frollo, který ho vychoval a později z něj učinil zvoníka v chrámu Notre Dame v Paříži.
Jediný člověk, kterého Quasimodo má skutečně rád, je Frollo. Kvůli němu (a s ním) se pokusí o únos Esmeraldy, do které se arcijáhen zamiluje. Jenomže, záměr se nezdaří, neboť Esmeraldu zachrání Phoebus - kapitán lučištníků, kteří chrání Paříž (a do nějž se Esmeralda zamiluje). Frollo stihne utéct, Quasimoda ale zatknou a odsoudí k trestu bičování na pranýři.
Při výkonu trestu má Quasimodo žízeň. „Pít,“ řekne. Lidé, co se na něj přišli podívat (hlavně mu nadávat a házet na něj kameny) se mu ale jen smějí. Jediná Esmeralda se ho zastane a dá mu napít. Quasimodo se do ní za to zamiluje.
Jen náhodou se Frollo (při poslechu rozhovoru mezi jeho bratrem a Phoebem) dozví, že Esmeralda miluje Phoeba a má s ním schůzku. To se arcijáhenovi nelíbí, protože jí chce jen pro sebe a nechce, aby se jí dotýkal někdo jiný. Rozhodne tedy Phoeba pronásledovat při cestě na schůzku. Zamaskuje se, a tak se dostane až do domu, kde se mají setkat. Ve vhodný čas se odhalí a v dívčině přítomnosti ho zabije. Aspoň si to tedy myslí. Za čin je odsouzena Esmeralda, neboť Frollo opět uteče. Dívka je odvedena před soud a souzena nejen za "vraždu", ale také za čarodějnictví (kvůli kouskům, které předváděla se svou kozičkou Džali lidem, aby si vydělala). Dívka ovšem vinu odmítla, a tak ji začali mučit. Nasadili jí španělskou botu. Jakmile ji párkrát utáhli, dívka se raději ke všemu přiznala. Byla odsouzena k trestu smrti."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4debaa8c7481f.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
Hugo_Chram_Matky_bozi_v_Parizi.doc (37 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse