Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Victor Hugo: Chrám Matky Boží v Paříži

Victor Hugo: Chrám Matky Boží v PařížiKategorie: Evropská literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Victor Hugo

Životopisy spisovatele: Victor Hugo

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Chrám Matky Boží v Paříži, jehož autorem je Victor Hugo.

Obsah

1.
Victor Hugo: Chrám Matky Boží v Paříži

Úryvek

"Chrám Matky Boží v Paříži
Hugo Viktor
Chrám Matky Boží v Paříži (Notre – Dame de Paris) je jedním z nejslavnějších románů Victora Huga, velké postavy francouzského romantismu.
Hlavní postavou tohoto románu, odehrávajícím se v prostředí středověké Paříže, je hluchý zvoník z chrámu Matky Boží Quasimodo (zvaný Hrbáč). Quasimodo je člověk-nestvůra, který se v chrámu schovává před okolním světem. Ještě jako malého chlapce se ho ujal arcijáhen od Matky Boží Klaudius Frollo. Ten je také jediným člověkem, kterého Quasimodo poslechne. Frollo se zamiluje do krásné cikánské tanečnice Esmeraldy. Pokusí se ji unést za Quasimodovy pomoci, ale Esmeralde je zachráněna mladým básníkem a filozofem Petrem Gringoire, který přivolá ozbrojené hlídky. Esmeralda se ovšem záhy ocitá ve Dvoře divů, kde žijí pouze zločinci, tuláci, chromí, žebráci nebo zloději. Král tuláků odsoudí Gringoira k smrti, ale Esmeralda ho na poslední chvíli zachrání, protože si ho vezme za muže.
Hluchý Quasimodo je zatím u soudu. Odsoudí ho k bičování a hodině na pranýři. Druhý den, po vykonání rousudku, přinese Esmeralda Quasimodovi na pranýř vodu a dá mu napít. Quasimodo ví, že byl potrestán kvůli ní, a velice se diví její laskavosti. Nyní také počne Esmeraldu horoucně zbožňovat, je jí hluboce oddán.
Frollo Esmeraldu stále pronásleduje, ale je odmítán. Pokusí se zabít jejího milence, důstojníka Phoeba, a jí udá jako vraha. Esmeralda je mučena a donucena k lživému přiznání, soud se jí proto rozhodne oběsit. Těsně před popravou ji však Quasimodo zachrání a schová v kostele, kde je mimo dosah zákona (v azylu). Lid se mezitím bouří a spodina ze Dvora divů chce Esmeraldu zachránit, protože se domnívá, že šlechta ji chce popravit. Podniknou proto útok na chrám.
Quasimodo však myslí, že je to pařížský lid, požadující její popravu, a proto chrám brání. Zabije při tom stovky útočníků. Frollo zatím Esmeraldu tajně vyvede z chrámu, ale když ta odmítá se s ním oženit, schová ji ke kajícnici na náměstí Gřeve. Této ženě cikánky v mladí ukradly dceru, a snad i proto se snaží Esmeraldu za každou cenu uhlídat. Zanedlouho v ní poznává svoji dceru a zoufale ji brání před dorazivšími strážemi. Esmeralda je však nakonec oběšena a matka se zabije. Quasimodo, který Esmeraldinu popravu sleduje, shodí Frolla z věže chrámu, protože si uvědomuje, že tím vším je vinen právě ono. Pak odejde do sklepení Montfancon, kam jsou všichni popravení z Paříže ukládáni, a umírá.
Viktor Hugo se nesoustředí pouze na hlavní postavy tohoto románu, podává také celkový a velmi barvitý obraz Paříže za vlády Ludvíka XI."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a49b13d79f5.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
V_Hugo_Chram_Matky_Bozi_v_Parizi.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse