Poradíme vám

Viktor DykKategorie: Životopisy spisovatelů, Životopisy spisovatelů

Typ práce: Životopisy spisovatelů

Další díla spisovatele: Viktor Dyk

Životopisy spisovatele: Viktor Dyk

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje krátký medailonek spisovatele Viktora Dyka.

Obsah

1.
Viktor Dyk

Úryvek

"Dyk Viktor (1877 – 1931)

Viktor Dyk byl český básník, prozaik, dramatik, novinář a politik. Původně právník, od roku 1900 se profesionálně věnoval literatuře. Stal se mluvčím radikálního českého nacionalismu a historismu – angažoval se například ve státoprávního programu obnovy samostatného českého státu. Za 1. světové války působil v odboji (1916 – 17 byl vězněn ve Vídni), od roku 1918 pracoval jako redaktor Národních listů a předák československé národní demokracie. Po roce 1918 byl poslanec za národně demokratickou stranu, od 1925 senátor.
Atmosféru studentského hnutí a politických bojů z konce 19. stol. zachytil v románech Konec Hackenschmidův, Prosinec, Prsty Habakukovy.
V básnických sbírkách Satiry a sarkasmy, Pohádky z naší vesnice, Prohrané kampaně kriticky a ironicky glosoval politický a kulturní život národa.
Vztah jednotlivce k vlasti a národu a mravní smysl boje za národní osvobození vyjádřil v básnické tetralogii z období 1. světové války Lehké a těžké kroky, Anebo, Okno, Poslední rok.
Vrcholem jeho intimní, elegicky meditativní lyriky, v níž dospěl k překonání deziluze a skepse zdůrazněním smyslu i tragického heroismu stále nových zápasů o budoucnost, je poslední básnická kniha Devátá vlna.
Svár romantické touhy po ideálu se skutečností a intelektuální skepsí prochází celou Dykovou tvorbou, také v poezi Marnosti, Buřiči, Milá sedmi loupežníků, Giuseppe Moro,
Klasickou látku zpracoval jako drama - drama Zmoudření Dona Quijota,
Oblíbená je jeho novela Krysař."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x521256fd67afa.zip (12 kB)
Nezabalený formát:
V_Dyk.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse