Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Viktor Dyk: Krysař

Viktor Dyk: Krysař


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Viktor Dyk

Životopisy spisovatele: Viktor Dyk

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce velmi stručně popisuje děj novely Krysař českého spisovatele Viktora Dyka.

Úryvek

"Do německého hanzovního města Hameln přichází muž beze jména, Jeho povoláním je vyhánět krysy a proto si říká krysař. Píská a píská až zavede všechny krysy z jejich skrýší do řeky. Do Rýna, Dunaje, Havoly, Vesery. Lidé ho rádi vidí přicházet, ale odcházet ho vidí mnohem raději. A pávě teď jeho kroky osud zavál do města Hameln.
Krátce po svém příchodu se seznamuje s dívkou jménem Agens, do níž se zamiluje přestože Agens již má snoubence, Kristiána.
Kvůli své lásce Agens zůstává ve městě i přes to, že již splnil svůj úkol, pro který byl městským konšeli povolán, svou kouzelnou píšťalou vyhnat všechny krysy z města. Krysař svůj závazek splní, ale hamelnští konšelé mu odmítají vyplatit slíbenou odměnu, sto rýnských. Rozhodnou totiž, že práce byla příliš snadná,
Mezitím Agens zjišťuje, že je s Kristiánem těhotná, a v zoufalství odchází neznámo kam. Jen její matka tuší, že její kroky vedly k propasti, aby se podle pověsti dostala do Sedmihradska, země zaslíbené, kde jsou všichni šťastni.
Se svým podezřením se svěří krysaři. Ten v zoufalství začne hrát na píšťalu, jejíž ďábelská moc působí n všechny Hamelňany. Za jejím zvukem odchází všichni obyvatelé města. Nechají se odvést k propasti na hoře Koppel, do které ve slepé naději na lepší život všichni naskákají. Ve městě zůstane jen psychicky zaostalý rybář Sepp Jőrgen, kterému vše dochází později, a tak i zvuk píšťalky, a malé miminko, kterého se nakonec Sepp ujal.


Viktor Dyk dokázal neobyčejně využít staré předlohy k vytvoření uměleckého díla o konfliktu mezi iluzí a skutečností, který provází a bude provázet všechny naše kroky na cestě za štěstím."

Poznámka

Tato práce obsahuje překlepy.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49b39fa2e6b53.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Dyk_Krysar.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse