Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Viktor Dyk: Krysař

Viktor Dyk: Krysař


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Viktor Dyk

Životopisy spisovatele: Viktor Dyk

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce seznamuje s dílem Krysař českého spisovatele Viktora Dyka. Věnuje se tématu díla a vypisuje postavy. Stručně popisuje děj. V závěru uvádí životopis autora.

Obsah

1.
Téma
2.
Postavy
3.
Obsah
4.
Autor

Úryvek

"Postavy: Hlavní hrdina: krysař – potulný člověk
Vedlejší postavy: Agnes – láska krysaře
Kristián – přítel Agnes
Frosch, Strumm – konšelé Hamelnu
Sepp Jörgen – hloupý rybář

Obsah: Po příchodu krysaře do města Hameln, kam byl pozván za účelem vyhubení krys, se hned seznamuje s milou dívkou – Agnes. Velmi si spolu rozuměli, vyprávěl jí o své zázračné schopnosti. Jeho píšťala, které omamovala krysy, aby šly za ním, měla neuvěřitelně velikou sílu – již slabým tónem byly krysy okouzleny. Oba se do sebe zamilovali, ale překážkou jejich lásky byl přítel Agnes. Jmenoval se Kristián.
Seznamoval se s mnoha lidmi. Jedním zvláštním člověkem byl Sepp Jörgen. Tento hamelnský rybář, který však byl středem posměchu tamějších obyvatel. Panovala o něm zvěst, že určitou věc pochopí až druhý den. A bohužel to byla pravda. Když se jednou vydal do místní hospody, kde se setkávala celá vesnice, potkal tu i Frosche a Strumma. Žádal po nich odměnu za jeho služby městu, ale oba to odmítli. Nebyla prý sepsána řádná smlouva a krysař požaduje mnoho peněz. Tím byly rozprouděny myšlenky pomsty. Krysař se chtěl pomstít městu za to, jak se k němu zachovalo. Ale bránila mu v tom myšlenka, že by zabil i milovanou Agnes.
Jednoho dne se Agnes dozvěděla, že je těhotná. Největším problémem bylo, že dítě bylo Kristiánovo, ale ona milovala krysaře. Podle staré písničky, kterou jí zpívávala její matka, se vydala do země sedmihradské. Podle písně však není cesty zpět. Její matka se po odchodu Agnes zbláznila. Když se krysař dozvěděl, co se stalo, že je Agnes mrtvá, jeho plány pomsty se mohly uskutečnit. Silným nádechem zapískal do své mocné píšťaly. Celé město zanechalo práce a šlo za ním. Všichni ho poslouchali a následovali na horu Koppel, kde byla propast, kde nakonec všichni skončili. Tato propast byla bránou do země sedmihradské. Avšak 2 lidi přežili. Byl to rybář Sepp Jörgen a malé nemluvně. Oba měli společnou vlastnost přežití – nechápali. "

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4a26945df1ab2.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Dyk_Krysar.doc (36 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse