Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Viktor Dyk: Krysař

Viktor Dyk: KrysařKategorie: Profi práce, Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Viktor Dyk

Životopisy spisovatele: Viktor Dyk

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Krysař, jehož autorem je Viktor Dyk.

Obsah

1.
Viktor Dyk: Krysař

Úryvek

"Krysař
Dyk Viktor
Tato novela je nejvýznamnějším prozaickým dílem Viktora Dyka. Autor vycházel z novoromantismu, pro který je typické i téma – zpracování německé středověké pověsti o krysaři. Záměrem však nebylo vyprávět pověst v duchu folklóru, nýbrž vyjádřit prostřednictvím podobenství a symbolů nadčasovost příběhů a promítnout do něj i rozpory a otázky moderní doby.
Děj, rozčleněný do 26 krátkých kapitol, začíná příchodem krysaře do hansovního města Hammeln, kde má svým tichým pískáním na kouzelnou píšťalu vyhnat všechny krysy. Krysař se setkává s dívkou Agnes a oba se do sebe zamilují, přestože Agnes již má nápadníka – dlouhého Kristiána. Seznamujeme se postupně s městem, jeho okolím a také s jeho obyvateli, prostoduchým rybářem Seppem Jörgenem a váženými konšeli Froschem a Strummem. Právě oni odmítají vyplatit krysaři slíbenou odměnu poté, co je s prací hotov. Krysař je rozzloben, rád by je potrestal a z města odešel, drží ho zde však láska k Agnes. V hostinci „U Žíznivého člověka“ se setkává s magistrem Faustem, který ho přesvědčuje, aby zaprodal své srdce ďáblu, neboť je předurčen k velkým činům. Krysař ale na vlastní oči nevidí ani jedno z předváděných kouzel a Fausta odmítá. Poté se setkává s Agnes, která je nešťastná, protože zjistila, že čeká dítě s Kristiánem. Posílá krysaře pryč z města, ale ten ji nechce opustit. Agnes se utopí v řece a její matka zešílí. Krysař to zanedlouho zjišťuje a píská naplno na svoji píšťalku. Všichni lidé ve městě slyší její zvuk a vycházejí za krysařem. Jdou na horu Koppel za městem, která se tyčí nad propastí. Podle pověsti vede z hlubin cesta do bájné země sedmihradské, kde na všechny čeká bezstarostný život. Všichni padají do propasti, nakonec i krysař. Jediným, koho píšťala nevábila, je Sepp Jörgen, kterému je souzeno, aby žil dále a s ním pokračoval celý nezkažený lidský svět.
Hlavní postavy:
Hlavní postava krysaře je příznačná pro moderní literaturu – jeho identita je po celý příběh nejasná, sám krysař si není jistý smyslem své existence. Tento „neznámý“ se střetává se zdánlivě poctivými a spravedlivými občany, kteří jsou ve skutečnosti zkažení. Významné jsou postavy Fausta, jakéhosi krysařova dvojníka, který ovšem podlehl falešným přeludům, a dále Seppa Jörgena, jenž představuje, „nového člověka“, jediného odlišného od obyvatel, odsouzených k zániku.
Teoretický rozbor:
Autor navozuje pomocí konstrukce novely, prostřednictví jazykových prvků i krátkých vět a odstavců dramatickou atmosféru. Psychologické vykreslení postav je umocňováno vnitřními monology."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51862005ae081.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
V_Dyk_Krysar.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse