Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Viktor Dyk: Krysař - autoři a obsahy známých literárních děl 5/10

Viktor Dyk: Krysař - autoři a obsahy známých literárních děl 5/10


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Viktor Dyk

Životopisy spisovatele: Viktor Dyk

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce je rozborem novely Viktora Dyka Krysař. Autor ji žánrově zařazuje a uvádí stručný životopis spisovatele. Následuje samotný rozbor se zaměřením na charakteristiku postav. Předchozí část série naleznete zde Edgar Allan Poe: Jáma a kyvadlo a jiné fantastické příběhy - autoři a obsahy známých literárních děl 4/10 a následující zde Karel Jaromír Erben: Kytice - autoři a obsahy známých literárních děl 6/10.

Obsah

1.
Směrové zařazení
2.
Životopis autora
3.
Děj novely

Úryvek

"Směrové zařazení
Ačkoli díla Viktora Dyka řadíme do buřičské tvorby (směru působícího na přelomu 19. a 20. století), Krysař nese spíš prvky novoklasicismu a romantismu. Tvorba buřičů se vyznačuje kritikou společnosti, dekadencí a myšlenkami satanismu, anarchismu, antimilitarismu či volné sexuality. I když se v Krysařovi objevuje jistá kritika soudobé společnosti, nelze toto dílo řadit mezi běžná buřičská díla.

Viktor Dyk
Viktor Dyk (1877 - 1931) byl významný český básník, prozaik, dramatik, publicista a později politik. Narodil se a vyrůstal v Pšovce u Mělníka. Navštěvoval gymnázium v Praze a později vystudoval práva na Karlově Univerzitě, jimž se ale nikdy nevěnoval, celý život se živil jako novinář a spisovatel. Pro svou literární činnost byl během války i krátce vězněn. Docela brzy se vzdal svých anarchistických ideálů a započal politickou činnost. Byl nacionalisticky orientován a působil za stranu Československé národní demokracie jako politik a později i senátor. Zemřel ve věku 53 let na srdeční mrtvici při koupání v Jaderském moři. Mezi jeho další díla patří například známá balada Milá sedmi loupežníků, básnická sbírka Satiry a sarkasmy nebo sbírka veršovaných povídek Buřiči.

Krysař
Je to krátká novela, jejímž námětem se stala známá staroněmecká pověst. Děj je chronologický, dílo je psáno er-formou a objevuje se v něm pouze spisovná čeština. Tato novela nejprve vycházela v časopise Lumír pod názvem Pravdivý příběh a pod dnešním názvem vyšla poprvé až roku 1915.
postavy:
krysař - nespoutaný tulák putující od města k městu vyháněje krysy
Agnes - mladá a nevázaná, ale poněkud naivní dívka
Kristián - milenec Agnes, prospěchářský maloměšťek
Sepp - osamělý a mentálně zaostalý rybář, všichni se mu pro jeho handicap vysmívají

Děj nás zavádí do středověkého německého města Hameln, které se potýká s přemnožením a drzostí krys. Příběh začíná při příchodu krysaře do města. Hned po svém příchodu se krysař seznamuje s Agnes. Ta mu brzy vyjádří své zalíbení, ale také mu sdělí, že má v současnosti milence. Tato skutečnost krysaře nijak netrápí, u Agnes zůstává a zakrátko se do ní zamiluje. Krysař s místními radními uzavře obchod, že za sto rýnských, což byla ale poněkud přemrštěná cena, zbaví město krys. On svůj slib splní, pomocí své píšťaly, kterou rozezní jen natolik, aby uchvátila krysy, tyto malé tvory dovede až k řece a nechá je utonout. Poté v místním lokále vymáhá z radních slíbenou odměnu"

Poznámka

Práce je ve formátu Adobe Acrobat (*pdf).

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4f0af42991017.zip (53 kB)
Nezabalený formát:
Dyk_Krysar.pdf (54 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse