Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Vladimír Körner: Anděl milosrdenství

Vladimír Körner: Anděl milosrdenství


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Vladimír Körner

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s obsahem díla Anděl milosrdenství českého prozaika a dramaturga Vladimíra Körnera. Zabývá se popisem děje a stručnou charakteristikou hlavní postavy.

Úryvek

"Děj se odehrává v období 1.sv. války v Polsku. Hlavní postavou je Anežka Brunová, která byla provdána za majora Adolfa Bruna. Bylo zrovna před Vánocemi, když Anežka dostala dopis od svého manžela, ve kterém jí píše, že s ní nemůže strávit letošní Vánoce, protože musí zůstat na frontě. Proto se Anežka rozhodne , že za svým manželem na frontu do Haliče pojede. Její cesta byla únavná a děsivá. Když konečně vystoupila z vlaku, musela jít na kopec zvaný Haličská Golgota.
Cestou nacházela jenom šibenice a trpící lidi, viděla také vojáky, kteří neměli ani boty, jen dřeváky vyřezané z lipového dřeva. Večer Anežka strávila ve stavení zvané kořalna. Ženy, které tam byly, ty, když zjistily co je zač, začaly po Anežce házet jídlo a nadávat jí, proto ji hospodský odvedl pryč, aby ji ochránil před rozezlenými ženami.
Ukryla se na dvorku, kde za ní zanedlouho přijel její manžel, ten ji odvezl na opuštěnou plovárnu, kde strávila svou první noc mimo domov. Na druhý den přijelo auto a z něho vystoupil člověk v uniformě jménem Volc, byl to adjutant jejího manžela. Ten jí oznámil, že manžel je mrtev. Anežku to však ani trochu netížilo, protože se manžela vlastně štítila, a to protože nechával zabíjet manžely a syny těch žen, tyto činy byly pro něj radostí. Anežka nechala za svého manžela slavit zádušní mši a potom se rozloučila a odjela domů.
Tam pak probrala všechny manželovy věci a co šlo to spálila. Toho večera jela ještě do loveckého zámečku, aby pomáhala bezmocným a trpícím lidem, kterým právě její manžel ubližoval. Seznámila se tam s vrchní sestrou Hildou, která Anežku ubytovala do komůrky, kde byla postel a na zdi tkvěla splašková roura. Anežka se oblékla do ústavního prádla a na hruď si připjala odznak s červenou kapkou, který symbolizoval, že je ošetřovatelkou. Seznámila se také s ošetřovatelem Kryštofem Stryjem, který byl lidovým léčitelem, působil tajemně a také s ošetřovatelem Radkem. Anežka se Stryjem pomáhali uprchnout lidem z tábora a to tak, že kradli mrtvým lidem doklady a pomáhali raněným a uzdraveným lidem na svobodu (přenášeli je v rakvích jako mrtvé, později se na to přišlo). Anežka se starala o nemocného Sylvia, ten se později uzdravil a mohl odejít domů.
Tento příběh končí tím, že Anežka dostane na výběr to, že buď půjde za své činy, které páchala společně s Kryštofem Stryjem před soud, anebo půjde do lazaretu, kde byla tyfová epidemie. Anežka se rozhodla pro lazaret. Pracuje tam a nakonec po nějaké době zemře na tyfus. Po smrti byla odměněna in memoriam."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49b617de5bb70.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Korner_Andel_milosrdenstvi.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse