Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Vladimír Páral: Pokušení A-ZZ

Vladimír Páral: Pokušení A-ZZ


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Vladimír Páral

Životopisy spisovatele: Vladimír Páral

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: V práci nalezneme krátký životopis Vladimíra Párala a výčet jeho tvorby. Poté se autor věnuje rozboru knihy Pokušení A-ZZ, charakteristice postav a popisu děje.

Obsah

1.
Životopis
2.
Tvorba
3.
Pokušení A-ZZ
3.1
Charakteristika postav
3.2
Obsah knihy

Úryvek

"Na první pohled vidíme, že všichni mají něco společného. Jejich životy se točí kolem Pražských vodáren. Jsou celkem monotónní, a tak se není čemu divit, že muselo přijít k radikální změně. K té dochází ve chvíli, kdy jsou za záhadných okolností postupně uneseni zástupci planety Agala. Je jim navrhnuta spolupráce, která bude pro ně i Agalu přínosná, ale ti kteří nesouhlasí, jsou pod pohrůžkou násilí na jejich nejbližších vydíráni. Spolupráce s Agalou znamená, že dostanou peníze jako kompenzaci ztráty osobní svobody. Tu ztratí po tom, co jsou jim na zápěstí připnuty náramky, ve kterých jsou zabudovány různé elektronické vymoženosti, které mají Agale pomoct zmonitorovat život na Zemi.

Každý z nich dostane vlastního pomocníka a své nové jméno utvořené pomocí předložky Ag- (Agaranka, Agšarl, Agjuna a Agantal). Jejich pomocníci jim po zavolání splní každé, i zdánlivě nemožné přání, třeba i zvětšení kapacity mozku, závody v nejrychlejším autě světa a podobně. Planeta Agala tak odhaluje jejich životy a ve velké míře je ovlivňuje.

Všechno jde jako po másle a všechna přání jsou jim splněna, až do určité chvíle. Najednou jsou planetou Agala uneseni do jejich „jiného“ světa, kde jsou posléze nuceni otrocky pracovat. Po mnoha zápletkách docházíme k onomu překvapivému závěru. Žádná planeta Agala totiž neexistuje. Aranka, Šarlík, Juna a Dr. Navara se totiž nezúčastnili meziplanetárního experimentu. Zúčastnili se experimentu naší planety, který měl ukázat, jak by se průměrný pražský obyvatel zachoval při ovládnutí Země jinou planetou.

Páral nás v této knize upozorňuje, podobně jako Karel Čapek ve svém díle Válka s mloky, na hrozbu zkázy planety a přiměje nás k zamyšlení nad lidskou společností a její morálkou."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4a1a6002b45c1.zip (286 kB)
Nezabalený formát:
Vladimir_Paral_Pokuseni_AZZ.doc (312 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse