Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Vladislav Vančura: Markéta Lazarová

Vladislav Vančura: Markéta Lazarová


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Vladislav Vančura

Životopisy spisovatele: Vladislav Vančura

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tento text stručně seznamuje s dílem Markéta Lazarová českého spisovatele Vladislava Vančury. Věnuje se popisu děje a charakteristice postav.

Úryvek

"V této povídce se autor zaměřil na 13. století. Děj se odehrává na hradě Roháčku, kde bydlí Kozlík, vůdce zbojníků se svou družinou, ženou s všemi sedmnácti dětmi.
Král pošle hejtmana Piva s oddílem vojáků, aby zbojníky zneškodnili. Kozlík, který vidí, že sám proti královskému vojsku moc nesvede, pošle svého syna Mikoláše na hrad Obořiště požádat o pomoc Lazara. Lazar byl také vůdce jedné bandy, ale uznával krále, a tak nejen, že nepomohl, ještě Mikoláše těžce zranil a přidal se k Pivovým vojákům.
Kozlíkovi se podaří zatknout Němce Kristiána a Reinera, který ho pronásledoval. Kozlík se chtěl od nich dozvědět důležité zprávy o Pivově vojsku. Jako zajatci, kteří nemají na vybranou, se Reiner s Kristiánem spřátelí. Kristián si oblíbí Kozlíkovu dceru Alexandru, která se do něj zamiluje a přimlouvá se za něj u svého otce.
Kozlíkova družina se přesunuje z hradu Roháčku, který by stejně asi neubránili, do blízkého lesa a Kozlík posílá Mikoláše, aby zajal Lazara. Mikoláš však neuposlechne rozkazu, Lazara pouze zbije a místo něj přivede jeho sedmnáctiletou dceru Markétu. Ta byla odmalička vychovávána v klášteře a nenávidí Mikoláše za to, co udělal jejímu otci. Později však se oba do sebe bláznivě zamilují.
Právě před připravovanou rozhodující bitvou jsou Kristiánův otec a Lazar uneseni Mikulášem. Lazar se Kozlíkovi vysměje a ten ho chce zabít, ale Markéta mu v tom zabrání. Nakonec Kozlík propustí nejen Lazara a otce Kristiána,ale i Kristiána samého.
Během bitvy je sťata nejmladší kozlíkova dcera Drahomíra, které bylo teprve 9let, neboť zabila jednoho z vojáků.Sám Kozlík je zajat a uvězněn v Boleslavi.. Po bitvě se ale začne Kristiánovi stýskat po Alexandře a začne ji hledat. Kozlíkovi synové se domluvili, že otce vysvobodí. Mikoláš pošle Markétu s Alexandrou na Obořiště za otcem, aby ho uvědomila o jejich touze se vzít. Cestou však potkají Kristiána šíleného ze stálého pátrání po Alexandře. A ta ho v nerozvážnosti zabije. Nato jsou ve vesnici zatčeny Kristiánovým otcem s vojáky. Nešťastná Alexandra všechno přizná a je uvězněna. Markéta musí ukázat Kristiánovu otci, kde pohřbily jeho syna, a poté odchází na Obořiště. Její otec ji nepřijme,protože ji považuje za poběhlici a dá ji do kláštera. Její přítelkyně po zjištění, že Markéta stále miluje svého Mikoláše, ji pošle do Boleslavi, kde byl on a jeho bratři uvězněni.
V Boleslavi ji však nečeká nic dobrého. Je zajata, ale souzena nebude. Kozlíka a všechny jeho syny i Mikoláše a Alexandru čeká poprava, ale Markéta může jít. Alexandra je sice těhotná, ale to pouze na chvíli oddálilo její popravu. "

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: ahum_litx0046.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Vancura_Marketa_Lazarova.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse