Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Voltaire: Candide neboli optimismus

Voltaire: Candide neboli optimismus


Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Voltaire

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce pojednává o obsahu Voltairova románu Candide neboli optimismus. V úvodu je charakterizován hlavní hrdina a dále autor popisuje děj díla.

Obsah

1.
Hlavní hrdina
2.
Děj

Úryvek

„Candide je prostoduchý nalezenec, vychovávaný v rodině barona Thunder-ten-Tronckha (Vestfálsko) domácím učitelem Panglosem, který mu vštípil názor, že svět kolem je nejlepší ze všech možných světů a nejlepší to je na zámku u hraběte. Ale když Candide nevinně políbí ruku baronovy dcery Kunigundy, je vyhnán z ráje kopanci pana barona a fackami paní baronky.
Candide měl hlad a nechal se najmout k vojsku Bulharů, kteří bojovali proti Abarům. Nepochopil, co se po něm chce, a tak měl být zastřelen, ale král Bulharů ho zachránil. Když nastala válka, Candide se ukryl a uprchl do Holandska, kde žebral, ale nikdo mu nic nedal. Smiloval se nad ním Jakub, naučil ho vyrábět pravé perské látky a dal mu najíst a zásobil ho penězi.
Candide ale dal peníze žebrákovi, ze kterého se vyklubal Panglos (umíral na pohlavní chorobu, kterou dostal od komorné Paquety). Vyprávěl mu, že baroni jsou po smrti, Kunigunda znásilněná a mrtvá, zámek vypálen Bulhary. Jakub Panglose vyléčil a udělal z něj účetního a Panglose i Candida vzal do Lisabonu.
Na moři byla bouře, Jakub utonul. V Lisabonu bylo zemětřesení, vylila se láva a zahynulo 30.000 lidí. Po zemětřesení upalovali kacíře, Panglose oběsili a Candida zachránila stařena. Odvedla ho ke Kunigundě, která znásilnění a probodení přežila. Zachránil ji bulharský kapitán, který ji znásilnil a když se jí nabažil, prodal ji židovi a ten si ji střídal s inkvizitorem. Candide je oba zabil a s Kunigundou a stařenou utekli z města do Cádizu. Ze stařeny se vyklubala princezna, dcera papeže Urbana X. a princezny z Palestriny. Měla před svatbou, ale snoubence ji otrávila žárlivá milenka, galéru přepadli piráti, prodali ji s matkou do otroctví do Maroka. Tam se o ně porvali na trhu, ženy roztrhali, zachránila se jen ona, našel ji Ital vykleštěnec a prodal ji bejovi do Alžíru, tam vypukl mor. Pak ji prodali ještě 6x, naposledy do Cařihradu – při hladomoru ji snědli půlku zadnice a potom ji prodali do Moskvy, odtud utekla. Sloužila v mnoha městech, až se dostala do Amsterodamu a potom zase na východ.
Celý průvod se dostal do Buenos Aires, kde se místní guvernér zamiloval do Kunigundy, a když přišel soudce ztrestat vraha inkvizitora, Candide uprchl a cestou našel paraguajce Karakamba a byl představen jezuitovi – byl to bratr Kunigundy, který při masakru nebyl doma. Bratr mu nedovolil vzít si Kunigundu, proto ho Candide probodl a utekl pryč převlečený za jezuitu.“

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4a8041ff22fde.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Voltaire_Candide1.doc (38 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse